Top 10 similar words or synonyms for риган

лавандер    0.774939

маркл    0.762760

полак    0.758213

ханиган    0.754570

бимбо    0.754175

ванкин    0.753611

ридик    0.752762

висли    0.751335

ликонид    0.750640

мизантроп    0.746026

Top 30 analogous words or synonyms for риган

Article Example
Човекот-птица (филм од 2014) Непосредно пред премиерата на претставата (за која владе голем интерес), Риган ја среќава познатата театарска критичарка, која е огорчена на филмските херојски ликови и поради тоа му се заканува дека ќе го уништи, пишувајќи ја најлошата можна критика. На тоа, Риган ѝ одговара дека таа знае само да лепи етикети, а воопшто не го разбира театарот. Потоа, тој се опива и заспива на улица. Кога се буди, повторно му је покажува ликот на Брдмен и Риган се освестува качен на врвот на една зграда. Утредента, на премиерата, Риган понесува вистински пиштол и си пука во себе, нанесувајќи си повреди на лицето. Публиката ја прифаќа претставата со овации, критичарите пишуваат одлични критики, а Риган е на насловните страници на весниците. Меѓутоа, во болницата, кога за момент останува сам, Риган повторно го гледа привидението на Брдмен. Притоа, тој го отвора прозорецот и воодушевено ги набљудува птиците, а потоа се фрла низ прозорецот.
Француска кујна Билите и зачините се разликуваат и варираат по региони така да се срекаваат лилјани, билки од Прованса, тарос, рузмарин, риган, лаванда, мајцина душица и анасон.
Човекот-птица (филм од 2014) За време на пробите, Риган е многу нервозен, зашто постојано го слуша гласот на филмскиот херој што го глумел во минатото, кој му вели да се откаже од театарската претстава и да сними ново продолжение на серијалот за Брдмен. Од друга страна, Риган е цврсто решен да докаже дека е вистински глумец, а не само комерцијален херој од филмското платно. Истовремено, Риган има проблеми со ќерката Сем (ја игра Стоун), која само што се вратила од установата за рехабилитација на зависници од дрога и која постојано го обвнинува дека ја запоставувал во времето кога бил славен филмски херој. И додека неговата ќерка се зближува со Мајк, меѓу него и Риган расте непријателството, зашто Риган смета дека Мајк сака да ја приграби славата за себе. Славата на Риган заживува наеднаш по еден комичен настан: за време на главната проба, тој случајно останува надвор од театарот и мора да ја помине улицата по гаќи, така што сите го гледаат речиси гол, а неговите фотографии стануваат најпопуларни на социјалните мрежи.
Човекот-птица (филм од 2014) Риган Томсон (го игра Китон) е остарен глумец кој пред 25 години бил популарен по својата улога на суперхеројот „Брдмен“. Сега, кога славата е зад него, Риган се обидува да се наметне како вистински уметник, пишувајќи го сценариото, режирајќи, продуцирајќи и глумејќи во неговото деби на Бродвеј, „За што зборуваме кога зборуваме за љубовта“ - адаптација на приказната на Рејмонд Карвер. Додека се приближува премиерата, еден ден, за време на пробата, глумецот која ја игра споредната машка улога се здобива со фатална повреда на главата поради која останува неподвижен. Иако сите мислат дека се работи за несреќен случај, Риган му кажува на неговиот пријател Џејк (го игра Галифијанакис) дека намерно ја предизвикал несреќата, зашто глумецот не бил доволно добар за таа улога. Така, Риган и Џејк запаѓаат во проблеми, зашто мора да пронајдат замена за повредениот глумец. За таа улога, Риган го посакува познатиот глумец Мајк (го игра Едвард Нортон), а него го доведува глумицата Лесли (ја игра Вотс), која му е љубовница на Мајк.
Френк Синатра Синатра исто така направи кариера и како актер аматер, добивајки „Оскар за најдобра споредна машка улога“ во неговата изведба во „Од овде до вечноста“, и беше номиниран за „Оскар за најдобар актер“ за „Човекот со златната рака“. Тој исто така глуми и во мјузикли како што се „Високо општество“ (High Society), „Другарчето Џој“(Pal Joey,), „Момци и кукли“ (Guys and Dolls )and „Во градот“ (On the Town). Синатра беше почестен во „Кенеди центарот за почести“ во 1983-та и беше награден со „Највисоко цивилно мирновременско одликување“ од страна на Роналд Риган во 1985 година и со „Конгресниот златен медал“ во 1997година. Синатра исто така беше добитник на единаесет „Греми награди“, вклучувајќи ја „Греми награда за управител“, „Греми награда за легенда“ и „Греми награда за животно дело“.
Француска кујна Прованса и Азурниот брег се региони богати со цитрон, зеленчук, овошје и билки со кој се снабдува решиси цела Франција. Овде растат и доста маслинки од кој се произведува квалитетно маслиново масло. Лавандата, којашто се користи во многу јадења, може да се најде во Горна Прованса. Други билки кои се употребуваат во кујната се мајчина душица, жалфија, босилек, анасон, риган, тарос, оригано и ловоров лист. Медот е исто така главна состојка во кујната од овој регион. Морската храна е застапена по крајбрежјето, Козјото сирење, сушените колбаси, јагнешкото, говетското и пилешкото месо се познати во овој регион. Лукот и анчовите се користат во могу од сосовите приготвени во овој регион, како што е пилешкото од Прованса, кое се подготвува со бело вино, домати, бики а понекогаш и анчови и Pastis кои може да се најдат секаде каде што се служи алкохол. Зеленчукот во оваа кујна се користи за полесни подготовки. Тартуфите во Прованса може да се најдат за време на зимата. Тринаесетте десерти во Прованса се познати како божиќни десерти, како на пример сирење, бисквити, бадеми, јаболко, нугат итн.