Top 10 similar words or synonyms for рејнер

миксинг    0.854544

рандолф    0.842234

киркпатрик    0.841295

дастин    0.841121

корлис    0.839737

грејвс    0.838741

ридли    0.833765

хенсон    0.831383

ридик    0.830071

џоел    0.828864

Top 30 analogous words or synonyms for рејнер

Article Example
НЛО Повоената НЛО фаза во САД започнува со пријавата на американскиот бизнисмен Кенет Арнолд, на 24 јуни 1947 година. Тој, додека летал со својот приватен авион во близина на Маунт Рејнер, Вашингтон, видел девет брилијантно светли објекти кои летале кон Маунт Адамс. Тој вели дека летале со брзина од отприлика 1200 милји на час.
Педро Алмодовар Следниот филм на Алмодовар, Жени на работ од нервен слом "(Mujeres al borde de un ataque de nervios)" е феминистичка лајт комедија која го потврди Алмодовар како „женски режисер“, како Џорџ Кукор и Рејнер Вернер Фасбиндер. Алмодовар има кажано дека жените се подобри ликови како драматични субјекти.
Марта (филм) Марта () е западно германски филм од 1974 година во режија на Рејнер Вернер Фасбиндер (). Режисерот сценариото го пишува заедно со Корнел Ворлих (гер. Cornell Woolrich), а во главните улоги настапуваат Маргит Карстенсен (), Карлхаинц Бом (), Барбара Валентин (), Петер Чател () и Жизела Факелди ().
Адам Јејтс (велосипедист) Сајмон и Адам започнале со велосипедизам откако нивниот татко Џон бил повреден при судир со автомобил додека возел — во текот на неговото опоравување ги носел близнаците до Манчестерскиот велодром да следат трки возени од неговиот велосипедски клуб, Бери Кларион, за да одржува контакт со другите членови. И обајцата наскоро започнале да возат за Бери Кларион (друмски) и за Истлендс Вело (велодромски). Додека Сајмон бил избран од Британската федерација за нивната програма „Олимписка академија“, Адам се насочил на друмската кариера во Франција со финансиска помош од Дејв Рејнер.
Оскар Нимаер Во 1939, Оскар Нимаер и Лучио Коста го конструирале бразилскиот павилјон на Светскиот саем во Њујорк (изградено со помош на Паул Лестер Винер). Импресиониран од изградбата на павилјонот, градоначалникот Фјорело ла Гвардија го одликувал Нимаер со клучевите на градот Њујорк. Коста објаснил дека бразилскиот павилјон усвоил јазик на „љубезноста и елеганцијата“, светлината и просторната ликвидност, отворениот план, кривите и слободни ѕидини, кои ги нарекол „јонски“, силно одразувајќи се на современата архитектура, коишто ги нарекол „дорски“. Од средината на XX век, бразилскиот ахитектонски модернизам бил наречен „прв национален стил во современата архитектура“ (Рејнер Бахнам). Меѓународните архитектонски периоди во 1940-тите и 1950-тите биле посветени на страници на од «избраната земја на најоригинална и најсмела современа архитектура», проследени со поединечните монографии на архитектите како Оскар Нимаер и Алфонсо Едуардо Реиди.
Отело Михaил Нејл, уредник на изданието „Оксфорд Шекспир“ забележува дека најраните критички изјави за бојата на Отело (критиката на Томас Рејнер за претставата од 1693 гравурата од 1709 во изданието на Шекспир од Николас Ровеhttp претпоставува дека е црн човек, додека најраната позната северноафиканска интерпретација не беше познато до продукцијата на Едмунд Кин од 1814. Хонигман се сомнева во гледиштето дека Абдел- Квахед бен Месауд бе Мухамед Анун, маварски амбасадор на арапскиот крал на Барбарија за кралицита Елизабета Прва во 1660 беше една од инспирациите нас Шекспир. Тој остана со својата свита во Лондон неколку месеци и имал повеќе дискусии, и ова можеби ја инспирирала претставата на Шекспир, напишана неколку гонини подоцна. Точната дата кога „Отело“ бил напишан е непозната, иако извори укжуваат дека е напишана помеѓу 1601 и 1610, по делегацијата на Маварот.
Мишел Фајфер Фајфер се појавува и во улогата на Џилијан Левис во "За Џилијан на нејзиниот 37-ми роденден" (1996 година), преработка од нејзиниот сопруг Дејвид Кели на истоимената драма. Потоа, во романтичната комедија "Еден убав ден" (1996 година) таа се појавува како извршен продуцент на филмот и во улога на разведена самохрана мајка која работи како архитект – Мелани Парк, глумејќи покрај Џорџ Клуни. Нејзините следни улоги се: Роуз Кук Левис во "Илјада хектари" заедно со Џесика Ленџ и Џенифер Џејсон Ли, потоа улогата на Бет Кападора во "На дното на океанот" (1998 год.) кој раскажува приказна за родители кои го наоѓаат своето дете, кое било киднапирано девет години претходно, улогата на Титанија во "Сон во една летна ноќ" (1999 год.) заедно со Кевин Клајн, Руперт Еверет и Стенли Тучи, и улогата на Кети Џордан во филмот на Роб Рејнер, "Приказна за нас" (1999 год.) заедно со Брус Вилис.
Јаг (ТВ серија) Многу актери кои имаа улога во ЈАГ, се појавија во NCIS, како што се: Патрик Лабиорто, со улогата на Бад Робертс во епизодата „Hung Out to Dry“, и Скот Лоренс, како Капетан Томас Линд во епизодата „A Man walks into a Bar...“. Тие беа единствените главни членови во ЈАГ тимот, се додека Џон М. Џексон (веќе пензиониран) се враќа како А.Џ. Чегвиден во финалната „Damned If You Do“. Алиша Копола се појави во улогата на потполковник Феит Колман во неколку епизоди во ЈАГ и Адам Болдвин кој се појави и на двете програми како командант Мајкл Рејнер. Исто така, Шон Мареј, како специјален агент Тимоти МекЏи во NCIS, имаше две улоги – Заставник Џитри, заставник на судењето во четвртата сезона, епизода „Innocence“, и „Дени Валден“, синот на една од многуте девојки на Адмирал Чегвиден.
Криминологија Рани нереални извештаи за криминалот/делинквентноста како форма на заведувањеили како форма на праполитички отпор на немоќта и здодевната монотонија на животот на работничката класа сега се предизвикани од хибридните теории од најново време. Овие теории ги истражуваат патиштата низ кои криминалците се инкорпорирани во потрошувачкиот систем на вредност и фантазии, како што тврдел и Роберт Рејнер во книгата "„Закон и ред“" (Law and Order), инаку уште од почетокот исклучени од нивниот економски и социјален живот. Комбинирајќи ги елементите на теоријата на притисок со теоријата на култура и со онаа на симболички интеракционизам, Џок Јанг, во "Ексклузивното општествто"(The Exclusive Society) , ја употребува метафората на булимија за да ја долови тесната спротивставеност меѓу инклузијата и екслузијата. Сајмон Халсворт и Кит Хејворд усвојуваат сличен пристап во нивните дела "Уличен криминал", (Street Crime)и "Граници на градот"(City Limits), и во понатамошната работа Хејворд го враќа во употреба Фројдовиот термин „нарцисизам“ за да ги објасни несигурните, дури и агресивни чувства и мотивации кои стојат зад криминалитетот, како и чувствата да се стекне нешто повеќе. Во "Криминални идентитети и култура на потрошувачите" (Criminal Identities and Consumer Culture), Стив Хал, Сајмон Винлоу и Крег Анкрум се повикуваат на континенталната философија и на Лаканиевата психоанализа за да ги изведат доцните модернистички хибридни теории на ново ниво на софистикација, како што тие ја објаснуваат динамичната тензија меѓу инклузијата и ексклузијата која што на нарцистичкиот субјект му ја оддолжува агресивната битка за идентитет во социјалната дистинкција изразена преку стекнување и изразување на симболите за статус во културата на потрошувачите.
Морган Фриман Фриман се појавува во улогата на Бог во филмот ,Семоќниот Брус” и неговото продолжение ,Семоќниот Еван” како и во улогата на Луциус Фокс во критикуваниот комерцијален успех, филмот ,Бетмен почнува” како и неговото продолжение во 2008 година ,Темниот витез”. Исто така се појавил и во филмот на Роб Рејнер (Rob Reiner) во 2007 година ,The Bucket List” заедно со Џек Николсон (Jack Nicholson). Заедно со Кристофер Ваелкен (Christopher Walken) и Вилијам Х. Мејси (William H. Macy) глумел во филмот ,The Maiden Heist” кој бил дирекно пуштен во видео продажба поради финансиските проблеми на компанијата за дистрибуирање. Во 2008 година Фриман се вратил на Бродвеј за да соработува со Френцис МекДорманд (Frances McDormand ) и Питер Галахер (Peter Gallagher) за ограничена обврска во претставата на Клифорд Одест (Clifford Odets), ,The Country Girl” режирана од Мајк Николс (Mike Nichols). Исто така имал во план да направи филм базиран на животот на Нелсон Mендела (Nelson Mandela ). На почеток се обидувал да ја добие автобиографијата на Мендела именувана како Long Walk to Freedom ,Долгиот пат до слободата” која била адаптирана во завршенo сценарио, но не била финализирана. Во 2007 година ги откупил филмските права за сеуште не издадената книга од Џон Карлин (John Carlin) која била објавена во 2008 година именувана како “Играјќи со непријателот: Нелсон Мендела и Играта која направи нација”. Клинт Иствуд го режирал биографскиот филм за Нелсон Мендела именуван како Invictus во кој Морган Фриман ја играл улогата на Мендела додека Мет Дејмонд ја играл улогата на капитен на рагби тим Франсоа Пајнар (Francois Pienaar). Во октомври 2010 година Фриман одиграл улога заедно со Брус Вилис (Bruce Willis) во филмот Red.