Top 10 similar words or synonyms for прекрасниот

изгубениот    0.722809

вечниот    0.719535

дворскиот    0.710416

несреќниот    0.692861

подземен    0.688609

измислениот    0.686607

ѓаволскиот    0.684348

богатиот    0.673495

љубовниот    0.671504

паганскиот    0.669015

Top 30 analogous words or synonyms for прекрасниот

Article Example
Апокриф Апокрифите се делат на старозаветни и новозаветни. Популарни апокрифни текстови се: текстовите кои ја содржат ткн. Книга Аврамова, Видението на пророкот Исаија, Видението на Енох, Адам и Ева, Прекрасниот Јосиф.
Музеј Карије (Истанбул) Теодор Метохит најпрвин ја подарил својата огромна библиотека на црквата. Во еден дел од црквата Теодор се насликал себе си на прекрасниот мозаик кое го зазима централното место во храмот.
Колешино Селото Колешино се наоѓа на југоисточниот дел од Македонија, во близина на границата на Грција и Бугарија, близу до градот Струмица. Селото е опкружено од планините Беласица и Огражден. На планината Беласица се наоѓа прекрасниот Колешински водопад, а и Смоларските водопади.
Натали Вуд Меѓу филмските улоги што Вуд ги одби за време на паузата од нејзината кариера беа улогата на Али Мекгроу во Збогум Колумбо,Миа Фароу во Прекрасниот Гетзби и Феј Данавеј во Пеколната кула.Наместо,Вуд одбра да глуми во филм за природна катастрофа Метеор со Шон Конери од 1979 година и секс комедијата Последната брачна двојка во Америка од 1980 год.
Црква „Св. Никола“ - Шлегово Црква „Св. Никола“ - Шлегово — црква во селото Шлегово, во Општина Кратово. Се наоѓа на самиот излез на селото, а околу нејзе се сместени селските гробишта, на самиот регионалнен пат од Кратово до Пробиштип, кој поминува низ самото село. Црквата претставува неугледна градба во споредба со прекрасниот храм на главната селска црква и селаните главно ја користат само за извршување на погребни обреди.
Арјен Робен На 7-ми Април 2010 година, Робен го одведе Бајерн Минхен во полуфиналето на Лигата на Шампионите, со прекрасниот волеј удар од работ на шеснаесетникот директно во аголот од голот на натпреварот со Манчестер Јунајтед. Натпреварот заврши со резултат 3-2 за Јунајтед (вкупен резултат 4-4 по двата натпревари), а Бајерн се пласираше понатаму повторно со повеќе постигнати голови на гости.
Ана Болејн Ана Болејн го надгледувала прекрасниот дворец. Потрошила огромна сума пари за фустани, накит, пафлкала од пердуви, опрема за јавање, мебел и тапациран мебел, одржувајќи го претенциозниот изглед кој од неа се барал поради нејзиниот статус. Многубројни палати биле реновирани за да се задоволи нејзиниот екстравагантен вкус. Нејзиниот слоган бил: ,"Најсреќна"”, и избрала бел сокол како нејзин заштитен знак.
Последната песна Нелсон Коутс (Nelson Coates) е продукциски дизајнер, одговорен за сите визуелности во филмот. Коутс, кој беше номиниран за наградата Еми за неговата работа на Стефан Кинг (Stephen King) телевизиските минисерии „Штанд“, пристигнаа 11 недели пред почетокот на снимањето. Додека поголемиот дел од снимањето беше на прекрасниот остров Таиби или на одново конструираниот приватен имот, Коутс го контролираше бојадисувањето на пристаништето, создавање на карневалот и црквата.
Арнолд Гелинкс Писателот Семјуел Бекет го споменува Гелинкс во своите дела, чиј лик Марфи се присеќава на „прекрасниот белго-латински на Арнолд Гелинкс“, и особено намќорестата препорака (која Бекет честопати им ја потворувал на критичарите): "Ubi nihil vales, ibi nihil velis" („Онаму каде ништо не вредиш, таму нема што да бараш“). Бекетовиот лик Молој се опишува себеси како „Јас, што ја љубев замислата за стариот Гелинкс, мртов млад, што ме напушти слободен, на црниот кораб на Улис, да ползам кон исток по палубата“.
Франц Кафка Делата на Кафка се пренесени и на филм. Во 1962 година, Орсон Велс го напишал и го режирал сценариото кое всушност е адаптација на романот “Процес” од Франц Кафка. Стивен Содерберг го режирал полубиографскиот филм за Кафка во кој се меша неговиот живот и фикцијата од неговите романи. Сценариото претставува комбинација на многу негови дела, вклучително и делата “Процес” и “Замок”. “Прекрасниот живот” на Франц Кафка е краток филм од 1993 година во којшто се меша и делото “Преобразба”.