Top 10 similar words or synonyms for предигра

творам    0.791305

хетавеј    0.789493

саломе    0.786358

sparkle    0.780673

farther    0.777385

necrotesticvs    0.777354

offishall    0.776830

unleashed    0.776714

walsh    0.775084

lili    0.772855

Top 30 analogous words or synonyms for предигра

Article Example
Предигра за брак Се започнало кога Чарли Каген ‘Чак’ имал 10 години. Кршејќи го основното правило на играта ‘врти шише’, Чарли одбива да се бакне со чудната девојка од друштвото – поради што таа фрла клетва на него. Сега, 25 години подоцна, Чарли е успешен забар... и се уште е проколнат. Додека неговиот најдобар пријател, пластичниот хирург Сту, редовно излегува скоро со секоја своја пациентка, Чарли не успева да ја најде вистинската девојка за себе. Да работите уште бидат полоши, на венчавката на својата бивша девојка открива дека секоја девојка која спиела со него ја нашла вистинската љубов на својот живот – во мажот кој би го запознала после него. Пред тоа кога ќе успее да ја најде, репутацијата на Чарли како ‘љубовниот посреќувач’ се ширува, - и жените – од неговите секретарки до незнаења за секс – сакаат да спијат со него. Но, животот преполн со секс, но без љубов го прави Чарли осамен како никогаш, сè додека не ја запознава Кам. Најголемиот малер, исто така и стручњак за пингвини, Кам е еднакво недостапна колку и убава. Но, кога помеѓу нив ќе се развие искрена љубов, Чарли сфаќа како мора да најде начин како да го тргне проклетството од него – пред тоа што девојката од неговиот живот да заврши со следниот маж кој ќе го запознае.
Предигра за брак Предигра за брак (англиски: "Good Luck Chuck") е комедија филм од 2007 год.
Ана Пејчинова Реч за настанувањето. Предговор кон Предигра од Катица Ќулавкова. Скопје: Детска радост (1998)
Космополитан • Во филмот Now and Then ( Сега и Тогаш 1995) четирите девојки ( Тина, Роберта, Саманта и Криси ) за време на вечерата го решаваат квизот за предигра на Космо.
Орален секс Оралниот секс може да се користи како предигра пред сексуалното општење, или да дојде како климакс на сексуалниот чин, за време на сексуалното општење. Понекогаш се практикува и како самостоен сексуален чин.
Џесика Алба Првата голема филмска улога ја добива во тинејџерската комедија Никогаш не сум се бакнала, и подоцна ја добива улогата во хоророт "“Idle Hands”". Но, засигурно е најславна по улогата на Макс Гевара во серијата Темниот ангел. Серијата се емитувала во две сезони. Џесика исто така е позната по улогите во филмовите Фантастична четворка, Гневен град и Предигра за брак.
Хумболтов универзитет Споменик од ова денес може да се најде во центарот на плоштадот, и е направен од стаклен панел со отвор кон подземна бела соба, во која се наоѓаат празни полици на кои има место за 20,000 томови и плакети, и на него стои логото кое е напишано од страна на Хајнрих Хајне: "Das war ein Vorspiel nur, dort wo man Bücher verbrennt, verbrennt man am Ende auch Menschen" ( Тоа беше само предигра, онаму каде што се палат книгите, на крајот ќе горат и луѓето.)
Стадион Рајко Митиќ Маракана е градена од 1960. до 1963. година. Всушност таа го заменила стариот стадион на СК Југославија кој бил изграден 1927. година и на кој Црвена ѕвезда го одиграла последниот натпревар против Нови Сада. Првиот натпревар на Маракана бил одигран на 1. септември 1963. године против Ријека (2-1). Тогаш на сеуште не завршените трибини, натпреварот го следеле 55.000 гледачи, а подоцна е забележана рекордна посетеност на натпреварот против Партизан – 74.000 гледачи. Следната година ,стадионот бил потполно завршен, капацитетот официјално изнесувал 95 000 гледачи.Првиот гол на популарната “Маракана” го постигнал Трифун Михајловиќ, на средбата со пионерите на Ѕвезда и Единство од Земун, како предигра на првенствениот натпревар против Ријека. Први официјален, прволигашки погодок,бил дело на Ријечанинот Вукоја, додека првиот гол за сениорскиот тим на Црвена ѕвезда го постигнал Душан Маравиќ, на истиот натпревар.
Емил Диркем Гледиштата на Диркем за криминалот отстапуваа од конвенционалните идеи. Верувал дека криминалот е „поврзан со фундаменталните услови на целиот општествен живот“ и има општествена улога. Изјавил дека криминалот подразбира, „не само дека патот останува отворен за потребна промена, туку и дека во одредени случаи директно ги предлага овие промени... криминалот (сепак може да биде) корисна предигра за преправки.“ Според ова, криминалот го сметал за способност да се ослободат одредени општествени тензии и дека има прочистувачки и разбиструвачки ефект во општеството. Понатаму, утврдил дека „авторитетот кој го ужива моралната свест не смее да биде претеран; инаку, никој не би се осмелил да ја критикува и многу лесно би се зацврстила во непроменлива форма. За да се постигне напредок, поединецот прво мора да биде способен да се изрази... (дури и) оригиналноста на криминалот... исто така треба да биде возможен“ (Диркем, 1895 година).