Top 10 similar words or synonyms for пеколниот

чудесниот    0.713874

фавела    0.688824

квазимодо    0.681925

спиритуалниот    0.668871

невидливиот    0.665534

љубопитниот    0.664417

прекрасниот    0.661145

фиктивниот    0.660055

донскиот    0.659866

карон    0.656906

Top 30 analogous words or synonyms for пеколниот

Article Example
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови со Џенифер Џонс]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) Филмот е снимен како копродукција на две големи филмски компании („Warner Brothers“ и „20th Century Fox“), кои претходно ги откупиле правата за екранизација на две книги со слична тематика: „The Tower“ и „The Glass Inferno“. За да го избегнат меѓусебниот натпревар, двете компании одлучиле да снимат заедничко сценарио и да ги поделат трошоците на продукцијата. Исто така, интересно е тоа што главниот збор во текот на снимањето го имал продуцентот Ирвин Ален, кој бил задолжен и за режирање на акциските секвенци. Филмот постигнал голем комерцијален успех, а добил и бројни награди, како: три „Оскари“ (за камера, монтажа и музика), две награди на [[БАФТА] (Вилијамс за музика и Астер за споредна машка улога), два „[[Златен Глобус|Златни глобуса]]“ итн.
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови со О. Ј. Симпсон]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови на Џон Гилермин]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови со Вилијам Холден]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови засновани на книги]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) Пеколниот облакодер (англиски: "The Towering Inferno") – американски филм од 1974 година, во режија на Џон Гилермин. Сценариото го напишал Стирлинг Силифант, врз основа на книгите „The Tower“ и „The Glass Inferno“. Музиката за филмот ја компонирал Џон Вилијамс. Главните улоги ги толкуваат: Пол Њумен, Стив Меквин, Вилијам Холден, Фред Астер, Сузан Блејкли, Ричард Чемберлен, Џенифер Џонс, О. Ј. Симпсон, Феј Данавеј.
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови на англиски јазик]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови од 1974]]
Пеколниот облакодер (филм од 1974) [[Категорија: Филмови со Феј Данавеј]]