Top 10 similar words or synonyms for парагвајската

татковинската    0.737640

либанската    0.719448

алжирската    0.709053

чилеанската    0.698134

аргентинската    0.695294

ирачката    0.692265

селанска    0.690631

спартанската    0.690264

босанската    0.687395

белгиската    0.678372

Top 30 analogous words or synonyms for парагвајската

Article Example
Пабло Веласкез Пабло Цезар Леонардо Веласкез Сентурион (роден на 12 март 1987 година) е Парагвајски на фудбалер, на позицијата напаѓач. Тој во моментов игра за Либертад во Парагвајската Примера Дивизион.
Исмаел Бенегас Исмаел Бенегас (роден на 1 август 1987 во Зебалос Суе, Парагвај) е парагвајски фудбалер кој моментално игра за Либертад во Парагвајската Примера Дивизион.
Родолфо Гамара Родолфо Висенте Гамара Варела (роден на 10 декември, 1988) е парагвајски на фудбалер, напаѓач, кој игра за Либертад во Парагвајската примера дивизион.
Иван Пирис Иван Родриго Пирис (роден на 10 Март, 1989 година) е парагвајски фудбалер, играч од одбраната на Монтереј и на парагвајската репрезентација.
Луке (Парагвај) Луке бил привремен главен град на Парагвај во 1868 година за време на Парагвајската војна. Главниот град бил преместен во Сан Естанислао. Луке е еден од најважните градови во метрополитенската област. Во градот се наоѓа меѓународниот аеродром Силвио Петиросо.
Клуб Гуарани Заедно со Олимпија, тие играат "Класико ањехо" (најстарото локално дерби), бидејќи тие се двете најстари екипи во Парагвај. Исто така, Гуарани, Серо Портењо и Олимпија се единствените тимови кои никогаш не играле во Втората дивизија на парагвајската лига.
Клуб Либертад Клуб Либертад е спортски клуб со седиште во Округот Тујука на градот Асунсион, главниот град на Парагвај. Тој е основана на 30 јули, 1905 и во моментов игра во Парагвајската Примера Дивизион. Клубот е познат како "Гумарело" или "Репољерос".
Клуб Гуарани Гуарани е еден од традиционалните тимови од парагвајската фудбалска лига и во текот на нивната историја тие имаат освоено вкупно девет титули и завршиле како второпласирани во десет наврати. Најуспешната ера во својата историја била во 1960-тите години, кога Гуарани имаше одличен тим кој освои три титули. Оваа ера е позната како "златен деценија" мешу фановите на Гуарани.
Пабло Веласкез По различни доаѓања и заминувања, Веласкез ја продолжува својата кариера со Рубио Њу. На Торнео Клаусура, тој постигна 10 гола во 19 натпревари, или вкупно 26 погодови во 39 натпревари за време на сезоната 2009. Затоа, тој останал најдобар стрелец во Парагвајската Примера дивизион. По една сезона, неговиот заем заврши и тој се вратил во Либертад.
Фулхенсио Јегрос Јегрос и Педро Хуан Кабалјеро биле главните воени фигури на парагвајската револуција во мај 1811 година, со која Парагвај се стекнал со независност. По независноста, Јегрос и Хозе Гаспар Родригез де Франсија биле избрани за Конзули на Републиката, по моделот на Француската револуција. Тој ја основал првата воена академија во независен Парагвај.