Top 10 similar words or synonyms for окун

негирале    0.765384

интервјуирал    0.762543

оправдувал    0.748347

прегледале    0.747563

информирајќи    0.742968

лажел    0.742881

известувајќи    0.740517

лажела    0.736764

предупредила    0.735281

соеда    0.727469

Top 30 analogous words or synonyms for окун

Article Example
Економетрија На пример, земајќи го вобзир законот на Окун кој се однесува на порастот на БДП и стапката на невработеност,(formula_1) оваа врска е претставена во линеарна регресија каде промената во стапката на невработеност е функција на пресекот,(formula_2) дадена вредност на порастот на БНП помножена со опаѓачки коефициент.formula_3 и времетраење на грешка, formula_4
Марат Сафин На Кремлин купот во Москва, тој ги победи Ноам Окун, Жилиен Бенето, Николај Давиденко и Миша Зверев, со што обезбеди учество во финалето на турнирот. Во него, тој се соочи против Игор Куницин, против кого загуби со 7-6, 6-7, 6-3. Тоа беше првиот финален меч за Сафин по 2006, кога на истиот турнир го оствари истиот успех. По Кремлин купот, Сафин го откажа учеството на Мастерс турнирот во Мадрид поради болки во рамото.
Состанок во Караѓорѓево По смртта на Туџман,некои од Хрватските политичари кои работеле со Туџман како помошникот Душан Биланџиќ и поранешниот претседател на Хрватска Стјепан Месиќ кој посведочил дека средбата била за поделба на Босна.Последниот Југословенски премиер Анте Марковиќ, кој истотака сведочел во Хаг,потврдил дека имало договор за поделба на Босна помеѓу Србија и Хрватска Сведочел и поранешниот Американски амбасадор во Југославија,Цимерман,и амбасадорот Херберт Окун кој сугестирал дека имаше план да се подели Босна. Педи Ешдаун истотака потврдил дека постоел план да се подели Босна на Хрватска и Србија,и дека ова бил план на Туџман.
Џејмс Тобин Во 1950 година Тобин преминал на Универзитетот Јеил како вонреден професор, за подоцна да стане редовен професор по економија (1955 – 1957), професор по економија со највисок академски ранг на Јеил (Sterling Professorship) (1957 – 1988), и претседател на департманот за економија (1968 – 1969 и 1974 – 1978). Исто така бил и директор на фондацијата "Каулс" (Cowles Foundation) за истражувања во економијата (1955 – 1961 и 1964 – 1965). Од 1988 година до неговата смрт во 2002 година бил професор со највисок академски ранг, пензиониран почесен професор, на Универзитетот Јеил. Таму Тобин ги објавил и своите најпознати трудови, меѓу кои и оние за кои му била доделена Нобеловата награда за економија. Речиси целиот свој работен век го има поминато предавајќи на студентите и пишувајќи трудови. Во периодот 1961 – 1962 година станал член на Економскиот совет на Претседателот Кенеди, што всушност е едно од ретките скршнувања од неговата универзитетска кариера. Покрај Тобин, во Економскиот совет на Кенеди се вклучиле и голем број на познати економисти како што се Хелер, Окун, Солоу и Ероу. Во 1962 година оваа група на „великани“ во економската наука го издала и денес познатиот извештај (Economic Report) на кој се базирала Кенедиевата „нова економска политика“. Тобин истакнал дека тој и неговите колеги биле многу горди што претседателот Кенеди ги прифаќал нивните совети и ги преточувал во мерки и политики кои за време на неговиот мандат дале резултати во намалувањето на невработеноста како и на полето на економскиот раст. Меѓутоа, сите тие резултати пропаднале за време на Виетнамската војна и стагфлацијата во 1970-тите години.
Гаел Монфис Монфис 2005-тата година ја започнал околу 200-тата позиција. Тој за првпат дебитираше на еден гренд слем, играјќи на Австралијан Опен во Мелбурн. Тој во првото коло бил подобар од Роби Џинепри и со тоа дошол до својата прва гренд слем победа (во второто коло загубил од Оливие Рокус). Добрите резултати во првите три месеци од годината го однеле уште 100 места нагоре. Тој го освоил челенџер турнирот во Бенсакон во февруари и дошол до осминафиналето на многу јакиот турнир од мастер серијата во Мајами каде загубил од Хрбати, но претходно го совладал Николај Давиденко (15 на АТП листата во тој момент). Тој беше првиот играч рангиран во најдобрите 20 кој Монфис успеал да го совлада. Крајот на април Монфис освојува уште еден челенџер турнир овојпат во Тунис кога го победи својот сонародник Фабрис Санторо.Оваа титула му даде доволно поени за Монфис првпат да влезе во 100-те најдобри светски тенисери.Во меѓувреме тој првпат игра на Гренд слем турнирите Роланд Гарос и Вимблдон.Пред домашната публика Монфис губи во првата рунда но на Вимблдон доаѓа до својата втора гренд слем победа.Ги победи Окун и Хрбати загуби од хрватот Марио Анчиќ во третото коло.После Вимблдон играше неколку турнири на земја а во Сопот , Полска доаѓа до својата прва АТП титула.Таму ги победи Х.А.Марин,Хуан Монако,Виктор Ханеску,Потито Стараче и Флоријан Мајер.Со оваа победа дебитира во 50-те најдобри тенисери.До крајот на годината Монфис игра уште две АТП финалиња.Во Мец е поразен од Иван Љубичиќ,а во Лион од Енди Родик.Ја завршува годината како трет најдобар Французин(Зад Гаске и Грожан).