Top 10 similar words or synonyms for необичниот

чудниот    0.750133

батон    0.743678

џекил    0.725321

биографскиот    0.692397

темниот    0.680434

мистериозен    0.665307

тажниот    0.656311

комичен    0.651506

анимираниот    0.645142

култниот    0.641142

Top 30 analogous words or synonyms for необичниот

Article Example
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобар главен актер во драма (Бред Пит) – номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобар филм - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобро адаптирано сценарио - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон 2005 година, возрастната Дејзи (Кејт Бланшет), која е на својата смртна постела во болницата во Њу Орлеанс, ја моли ќерка си (Џулија Ормонд) да започне да го чита дневникот, полн со слики и поштенски мартки, напишан од Бенџамин Батон (Бред Пит). Приказната преминува кон неговата гледна точка. На 11 ноември 1918, денот во кој официјално завршува Првата светска војна, се раѓа момче со физички способности на 86-годишен човек. Мајката умира при раѓањето, а таткото Томас Батон (Џејсон Флеминг), сопственик на фабрика за копчиња, го зема детето и го остава пред вратата на старечки дом. Некое време после тоа, детето е пронајдено од Куини и нејзиниот пријател Тизи, кои работат во домот. Тие решаваат да го изгледат и покрај неговиот физички изглед. Куини му дава име, Бенџамин. Со текот на времето тој се помладува. За време на 30те, кога тој сѐ уште изгледа како стар човек, Беџамин ја запознава Дејзи Фулер, чија баба е згрижена во домот. Двајцата се спријателуваат. Неколку години подоцна тој започнува да работи како кораб-влекач и се среќава со својот татко, кој всушност не му ја открива самоличноста. Бенџамин го напушта Њу Орлеанс поради тоа што се вработува на бродот, обиколувајќи го Атлантскиот океан. Дејзи го моли да и праќа и пишува писма и картички од сите места кои ги посетува. Тој и екипажот на бродот и поминуваат неколку држави, кога најнакрај застануваат во Русија. Таму Бенџамин се вљубува во англичанката Елизабет Абот (Тилда Свинтон), чии сопруг е британски дипломат и шпион. После кратката врска на двајцата – таа ја напушта Русија после јапонското напаѓање над Перл Харбор на 8 декември 1941 година. Бенџамин и екипажот на бродот му се вклучени во составот на американската флота, и со време на мисијата успеваат да ја уништат германската подморница. Капитенот и останатите морнари загинуваат, а Бенџамин е единствениот преживеан. После откако е спасен од американскиот воен кораб, тој гледа колибри кои поминуваат покрај него. После крајот на војната тој се враќа во САД и неколку пату се среќава и разделува со Дејзи. Двајцата се вљубуваат, кога возраста почнува да им доближува и во почетокот на 60-те години започнуваат да живеат заедно. Дејзи раѓа ќерка, Керолајн, но Бенџамин продолжува да се помладува, а Дејзи – да остарува. Тој решава, дека не може да биде татко на детето и ги напушта двајцата. Дејзи и Бенџамин се среќаваат повторно во 80те, кога тој е 25 години. После тоа се разделуваат, и тој продолжува да се помладува и станува дете до симптоми на деменција, заборавајќи го минатото. Дејзи оди во старечкиот дом, каде Бенџамин е одгледан, и започнува да се грижи за него. На крај тој заборава да оди и да зборува, и умира како бебе во нејзините раце, во 2003 година. Во 2005 година, додека ураганот Катрина му се приближува на Њу Орлеанс, Дејзи умира. Керолајн гледа низ прозорецот во собата како летаат колибри, симболизирајќи ги духовите на починатите.
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобра монтажа - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобра костимографија - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобри миксани звуци - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобар актер во главна улога (Бред Пит) - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобра актерка во споредна улога (Тараџи П.Хенсон) - номиниран
Необичниот случај на Бенџамин Батон Најдобра кинематографија - номиниран