Top 10 similar words or synonyms for насловниот

фиктивниот    0.801947

фиктивен    0.793555

измислениот    0.792957

изгубениот    0.725797

напнатиот    0.709243

култниот    0.706042

лудиот    0.699666

темниот    0.697642

годар    0.696938

волшебниот    0.684502

Top 30 analogous words or synonyms for насловниот

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Инвенции и синфонии (Бах) Ова е насловниот опис кој Бах самиот го напишал за збирката:
Дони Дарко Насловниот лик е интелигентен, но пореметен тинејџер кој има визии за антропоморфен зајак кој го води во низа на бизарни случки со цел да го спаси светот од уништување.
Чарли Ханам Тој е познат по улогите како Џекс Телер во криминалната серија "Синови на анархијата" (2008–14), Лојд Хајт во комичната серија "Неодлучни" (2001–02), насловниот лик во "Николас Никелби" (2002), Пит Данам во "Хулигани" (2005), Рајли Бекет во "Битка за Пацификот" (2013) и кралот Артур во "" (2017).
Робинзон Крусо „Робинзон Крусо“ () — роман од англискиот писател Даниел Дефо. Првпат е објавен во Англија во 1719 г. и се смета за првиот англиски роман. Книгата е замислена автобиографија на насловниот лик — Англичанец, кој преживеал бродолом и останал да живее 28 години на пуст тропски остров во близина на Венецуела, наидувајќи на староседелци, заробеници и бунтовници, пред конечно да биде спасен.
Џони Мнемоник (филм) Џони Мнемоник (англ. "Johnny Mnemonic") е филм од 1995 година од жанрот киберпанк, снимен по расказ на Вилијам Гибсон. Во филмот Киану Ривс го игра насловниот лик - човек чиј вграден кибернетски дел во мозокот служи за складирање информации. Филмот го отсликува стандардниот дистописки поглед на иднината на Гибсон, во која доминираат големите корпорации и каде има силни источноазиски влијанија.
Кристијан Бејл Бејл, обожавател на Авантурите на малечката Чихиро на Хајао Мијазаки го позајми гласот на насловниот лик Хоул во англиската синхронизација на анимираната авантуристичка фантазија Подвижниот замок на Хоул на јапонскиот режисер,адаптација на романот за деца на Дијана Вејн Џонс .Заработката во САД изнесуваше 4.711.09 американски долари, дел од својата светска бруто заработка која изнесуваше 235.184.110 милиони американски долари.
Фантомот на операта Во романот се раскажува за прима-дона на париската опера која за време на една изведба е киднапирана од „фантом“. Насловниот лик ја носи девојката во својот стан каде и ја изјавува љубовта, додека таа се обидува да ја открие мистеријата зад неговата маска.
Џони Деп Деп се истакна во главната улога на телевизиската серија 21 Jump Street и брзо се сметаше за тинејџерски идол. Неудобно со таа карајтеристика, тој се фокусираше на филмските улоги што мислеше дека се вистински. Најпрво филмски се истакна со насловниот лик на Edward Scissorhands, а подоцна пронајде успех на box office во улоги како Ихабод Крејн во Заспаната долина, Џек Спероу во филмската серија Пиратите од Карибите и неговата улога како ексцентричниот Вили Вонка во Чарли и фабриката за чоколади.
Пепелашка Пепелашка (француски: "Cendrillon", германски: "Aschenputtel", шпански: "Cenicienta", италијански: "Cenerentola", англиски: "Cinderella") е позната класична народна сказна, отелотворување на митски-елемент на неправдена угнетувачка/триумфална награда. Оваа сказна се јавува во голем број варијанти во народното творештво на повеќе народи. Насловниот лик е млада девојка која живее во несреќни околности, кои одеднаш се преобразуваат во забележливо богатство. Зборот „Пепелашка“, по аналогија, значи, онаа чии атрибути се непрепознатливи, или онаа која неочекувано постигнува признание или успех по период на непознатост и запоставеност.
Објектификација Приговорот за објектификацијата на жените не е еден неодамнешен феномен. Во Француското Просветителство, на пример, имаше дебата за тоа дали градите на жената се само сензуална примама или природна дарба. Во 1771 во играта на Александар Гуилаум Моуслиер де Мојси, "Вистинската Мајка (La Vraie Mère)", насловниот лик го прекорува нејзиниот сопруг за третирањето на неа како само објект за неговото сексуално задоволување: "Дали твоите сетила се толку гнасни па да гледаш на овие гради - угледните богатства на природата - како да се само една декорација, предодредени за украс на градите на жените?"