Top 10 similar words or synonyms for маргарита

елеонора    0.849385

грофица    0.839343

евгенија    0.836061

грофицата    0.834105

изабела    0.833039

матилда    0.831096

принцезата    0.827549

сестрата    0.814653

вдовицата    0.814408

ивановна    0.811062

Top 30 analogous words or synonyms for маргарита

Article Example
Маргарита Унгарска Маргарита Унгарска (унгарски: "Margit", 1175-1223), била унгарска принцеза, византиска царица како сопруга на императорот Исак II Ангел и солунска кралица како сопруга на Бонифациј Монфератски.
Маргарита Унгарска Во 1185 година Маргарита била омажена за византискиот император Исак II Ангел и го прифатила православното име Марија. Според хрониката на Никита Хонијат, трошоците за раскошната свадба на унгарската принцеза и византискиот император станале причина за собирање на вонредни даноци од населението во Северна Бугарија, што станало повод за избувнувањето на востанието на Асеневци.
Маргарита Унгарска Во мај истата година вдовицата Маргарита се омажила за еден од лидерите на крстоносците - Бонифациј Монфератски, кој сметал дека неговиот брак со поранешната царица ќе му ги зголеми шансите да биде избран за император на новата Латинска империја која крстоносците ја создале врз остатоците на некогашна Византија. Изборот на Бонифациј сепак бил провален од Венецијанците, кои го уредиле изборот на Болдвин Фландарски за прв император на Латинската империја. Наместо царската круна, Бонифациј ги добил азиските земји на империјата, но тој ги заменил за Солун и провинциите од континентална Грција, на чија територија се создало Солунско кралство. Новите земји на Маргарита и Бонифациј се наоѓале во соседство со владенијата на братот на Маргарита, унгарскиот крал Андреј II, од кого двајцата најверојатно очекувале и политичка поддршка. Маргарита на Бонифациј Монфератски во 1207 година му родила син, Деметрио Монфератски.
Маргарита Унгарска Во Унгарија Маргарита се омажила за Николај де Сен Омер, лорд на Беотија. Од овој брак се родиле барем две деца:
Маргарита Тјудор Родена е во Ричмондската палата во Лондон како најголема ќерка на англискиот крал Хенри VII и неговата сопруга Елизабета Јоршка. Според договорот од 1502 година помеѓу Англија и Шкотска, Маргарита во 1503 година била венчена со шкотскиот крал во Единбург. По смртта на нејзиниот татко, на англискиот престол застанал нејзиниот брат Хенри VIII. Во текот на ова владеење, односите помеѓу двете кралства значително се влошиле. Хенри долго време немал машки потомок кој би го наследил на тронот. По ова, Маргарита станала потенцијален престолонаследник на англискиот трон. Таа постојано го обедувала на својот сопруг да не војува со Англија, но во 1513 година тој ја нападнал Англија и на бојното поле починал.
Маргарита Тјудор Починала од срцев удар во 1541 година.
Маргарита Валоа Покрај останатите политички манипулации била принудена да се омажи со Анри III од Навара и долги години била држена како затвореник (во замок).
Маргарита Валоа Маргарита се омажила со кралот Анри III од Навара, подоцна Анри IV, крал на Франција (со овој брак таа била и војвотка од Вандом), син на кралицата Жана III од Навара, која била протестант и првиот принц со „сина“ крв, Антоан Бурбон. Нивниот брак бил склучен со цел да ги обедини двете фамилии (Бурбоникои биле дел од кралската фамилија во Франција и најблсики роднини со тогаш доминантните Валоа) и да се создаде хармонија помеѓу католиците и протестантите хугеноти.
Маргарита Валоа Откако се помирила со нејзиниот поранешен сопруг и неговата втора сопруга, Марија де Медичи, кралицата Маргарита се вратила во Париз, се назначила за ментор на хуманитарни науки и добродетелка на сиромашните. Често помагала при организирањето на разни настани во судот и се грижела за децата на Анри IV и Марија.
Маргарита Валоа Маргарита починала во нејзиниот хостел (Хостел на кралицата Маргарет), на 27 март 1615 година и била закопана во погребалната капела на семејството Валоа во базиликата Св. Денис. Нејзиниот ковчег исчезнал и не е познато дали бил отстранет или префрлен при поправки на капелата или пак уништен за време на Француската револуција.