Top 10 similar words or synonyms for мадура

бантенг    0.842269

банџарски    0.831902

тајвански    0.829311

deodara    0.828146

асамски    0.826932

реџаншки    0.822973

мохели    0.822635

макасар    0.821990

palumbus    0.821867

шриланкански    0.820389

Top 30 analogous words or synonyms for мадура

Article Example
Индонезиска кујна Мадура е остров на североисточниот брег на Јава и администрира како дел покраината на Источна Јава. Сличен на специјалитетот “Petis udang” што се јаде во Источна Јава е специјалитетот на Мадура “Petis ikan” кој е направен од риба наместо ракчиња. Стилот на готвење на Мадура е веројатно најпопуларниот во Индонезија. Некои од нејзините популарни јадења се ”Sate Ayam Madura” (Пилешко месо со сос од со кикирики) и “Soto Madura” (говедска супа).
Јавански јазик Јазикот се говори во Централна и Источна Јава, но застапен е делумно и на северното крајбрежје на Западна Јава. На островите Мадура, Бали и Ломбок и во Сунда се користи како книжевен јазик. Уживал статус на дворски јазик во Палембанг во Јужна Суматра сè до потпаѓањето под холандска власт во XVII век.
Јавански јазик Источното наречје ("Jawa Wetanan") е присутно од источниот брег на реката Брантас во Кертосоно и од Нганџук, па до Бањуванги, и го опфаќа најголемиот дел од покраината Источна Јава со исклучок на островот Мадура. Меѓутоа, наречјето има мадурски влијанија и понекогаш се н арекува сурабајски говор.
Мадурски јазик Мадурскиот ("Basa Mathura") е матичен јазик на Мадурците, жителите на островот Мадура и источна Јава, Индонезија. Се говори и на помалите соседни острови Кангеан и Сапуди, како и во иселениците во други делови на Индонезија Пасуруан, Сурабаја и Маланг, па сè до Бањуванги и островската група Масалембу. Кангеанското наречје на јазикот може да се смета за посебен јазик. Мадурскиот порано се пишувал со јаванското писмо, но денес позастапена е латиницата. Бројот на говорници постојано се намалува. Во 1995 изнесувал 14 милиони, а денес се проценува дека јазикот го говорат 8-13 милиони луѓе.
Индонезија Спортот во Индонезија е главно машки ориентиран а спортовите кои привлекуваат голем број гледачи најчесто се поврзани со нелегално коцкање. Најпопуларни спортови се бадминтон и фудбал. Индонезиските играчи го имаат освоено Томас купот (светски тимски шампионат во бадминтон за мажи) тринаесет пати од вкупно дваесет и шест шампионати од постоењето на овој шампионат од 1949 година и неколку олимписки медали од кога овој спорт доби целосен олимписки статус во 1992 година. Женскиот тим два пати победи на Убер купот (женскиот еквивалент на Томас купот) во 1994 и 1996 година. Лига Индонезија е лига на фудбалски клубови од највисок ранг. Традиционални спортови во Индонезија се сепак такро (одбојка со нозе) и трки со бикови во Мадура. Во области во кои во минатото имало племенски војни се одржуваат симулации на борби како што се caci во Флорес и pasola во Сумба. Пенчак силат е индонезиска боречка вештина.
Индонезиска кујна Многу видови, како што се “Talaska” (вид на Таро, но поголем) и “Breadfruit” се родени во Индонезија, додека други се воведени од друго место. Пченицата, главната состојка за правење леб и тестенини, веројатно, била воведена од Индија или Кина, џемот бил донесен од Африка, додека пченката, компирот, слатки компири, маниока и пченката биле воведени од Америка поради шпанското влијание и конечно стигнале до Јава во XVII век. Маниоката најчесто се користи како ужинка и тоа варена, пржена или обработена “Kripik singkong” (крекери маниока). Сушената маниока, локално позната како “Tiwul”, е алтернативно главен оброк во сушните области на Јава, како што се Гунунг, Кадул и Воногири, додека пак другите корени се јадат во особено тешки времиња. Пченката се јаде во посуви региони како што се Мадура и острови источно од Валас, како што се островите на тектонскиот појас.
Огастес де Морган Огастес Де Морган е роден на 27 јуни, 1806 во Мадура, Претседателството Мадрас, Индија (сегашен Мадураи, Тамил Наду, Индија); Неговиот татко бил Кол Де Морган, кој одржувал разни состаноци за Источноиндиската компанија. Неговата мајка потомок од Џејмс Додсон, кој ја пресметал табелата за антилогаритми, со други зборови, броевите кој ги претставуваат точните логаритми. Кол Де Морган се преселил со фамилијата во Англија кога Огастес имал само седум месеци. Татко му и дедо му биле родени во Индија така што Де Морган велел дека не е ниту Англичанец, ниту Шкотланѓанец, ниту пак Ирец, туку „слободен“ Бритонец, користејки го техничкиот термин за студент на Оксфорд или Кембриџ кој не е член на ниту еден од тие колеџи.