Top 10 similar words or synonyms for ливерпул

челзи    0.853434

тотенхем    0.850161

евертон    0.848965

ренџерс    0.847778

селтик    0.841568

јунајтед    0.836581

арсенал    0.833699

фулам    0.832237

болтон    0.828398

вулверхемптон    0.825388

Top 30 analogous words or synonyms for ливерпул

Article Example
Ливерпул Ливерпул () е град во Англија, Велика Британија.
ФК Ливерпул Фудбалскиот клуб Ливерпул бил основан по многубројните расправии помеѓу комететот на Евертон и Џон Хоулдинг, сопственикот на земјиштето на Енфилд и председател на Евертон. ФК Евертон е основан и игра на Енфилд уште од 1884 до 1892. Катализаторот што ги интензивирше караниците беше кога соседниот земјопоседник сакал да изгради пат преку новоизградениот главен терен.
ФК Ливерпул Ливерпул беше првиот американски професионален клуб што имаше лого на дресовите од нивните спонзори, откако решија да склучат договор со Хитачи во 1979 година. Од тогаш па натаму тие се спонзорирани од страна на Краун Пејнтс, Кенди, Карлсберг. Договорот со Карлсберг беше најдолгиот договор во англискиот фудбал,потпишан во 1992 година. Беџот на Ливерпул е всушност градска птица , која што е сместена внатре во знакот. Над знакот има приказ на Шенкли Гејтс со насловот од позната химна на клубот, „ Никогаш нема да ве оставиме сами “. Двата факела од двете страни се симболични за спомените од Хилсбороу надвор од Енфилд, каде што постојано гори факел во чест на оние кои починале во несреќата.
ФК Ливерпул Ливерпул игра на Енфилд уште од неговото освновање во 1892 година. Енфилд е изграден во 1884 година на земјиште блиску до Стенли Парк и на почетокот беше користен од Евертон. Тие го напуштија земјиштето во 1892 година поради спорот за закупнината на Енфилд, Џон Холдинг, одлучи да основа нов клуб што ќе игра на тоа земјиште. Капацитетот на стадионот изнесуваше 20 000 , но и покрај тоа на првиот натпревар на Ливерпул беа присутни само 100 гледачи.
ФК Ливерпул Долгогодишната ривалност на Ливерпул е со соседната Мерсејсајд екипа, Евертон, со кои го изведуваат Мерсејсајд дербито. Ова потекнува од составот на Ливерпул и спорот со службениците во Евертон, а потоа од сопствениците на Енфилд. Религиозните разлики се сметале како резултат на поделбата, и покрај тоа што и двете екипи потекнуваат од Методистичко потекло, што ја нарушува мислата за поделба на Католоци и Протестанти. Мерсејсајд дербито вообичаено постојано е распродадено. Најмногу играчи се исклучуваат за разлика од било кој друг натпревар во историјата на Премиер лигата. Тоа е едно од неколкуте локални дербија кадешто нема раздвојување на фановите. Ливерпул е ривал и со неговите соседи Манчестер Јунајтед. Најмногу поради уживањето во успехот на двете екипи и близината на двата града. Ривалноста е толку остра што последиот трнасфер помеѓу овие два клуба бил на Фил Хиснал во 1964 година, кога тој заминал од Ливерпул во Манчестер Јунајтед.
ФК Ливерпул Најголемата победа на Ливерпул е од 11 – 0 против Стромсгосет ИФ во 1974 година. Најголемата победа во лигата на Ливерпул е од 10 – 1 против Ротерам Таун во 1896 година. Оваа мрежа од победи била постигната кога ги победиле Кристал Палас со 9 – 0 на Енфилд во 1989 година. Најтешкиот пораз на Ливерпул бил од 1 – 9 со Бирмингем Сити во 1954 година. Победата на Ливерпул од 8 – 0 против Бешикташ Ј.К. во Лигата на Шампиони била најголемата победа во историјата на натпреварите на сите времиња на оваа лига.
ФК Ливерпул Ливерпул има 17 постојани менаџери и еден привремен менаџер уште од почетокот на основањето на клубот, В.Е Берклеј и Џон Мек Кена како професионални менаџери во 1892 година. Најмногу на функција како менаџер се задржал Том Ватсон, кој бил 19 години менаџер на Ливерпул од 1896 до 1915 година. Бил Шенкли бил менаџер на клубот на толку натпревари како ниеден менаџер, тој бил на функција на 783 натпревари. Кени Далглиш бил првиот менаџер за игра во англискиот фудбал кога бил назначен на функција во 1985 година. Боб Пејсли,кој освоил 19 трофеи под негово раководство бил првиот најуспешен клупски менаџер.
ФК Ливерпул Супер куп
ФК Ливерпул УЕФА куп
ФК Ливерпул УЕФА супер куп