Top 10 similar words or synonyms for либанската

ирачката    0.836934

ирачка    0.836111

герилска    0.811509

заливска    0.792603

кримската    0.792059

шестдневната    0.788789

бурската    0.787082

крстоносната    0.783247

корејската    0.782514

авганистанската    0.774706

Top 30 analogous words or synonyms for либанската

Article Example
Ал-Каеда Иако некогаш поврзана со Ал-Каеда, во септември 2009 година Либанската исламска борбена група изработила нов „код“ за џихад, религиски документ од 417 страни насловен „Corrective Studies“. Со оглед на својот кредибилитет како и фактот дека неколку истакнати џихадисти од Средниот Исток се свртиле против Ал-Каеда, Либанската исламска борбена група може да биде важен чекор кон запирањето на регрутирање на Ал-Каеда.
Студена војна Во 1983 Реган се вмешал во Либанската граѓанска војна, извршил инвазија на Гранада, ја бомбардирал Либија и ги поддржал бунтовниците против комунистичкиот режим во Никарагва.
Брус Вилис Името на Вилис се среќава во реклама во "Лос Анџелес Тајмс" на 17 август 2006 година, која ги осудува Хамас и Хезболах, а го поддржува Израел во Израелско-либанската војна од 2006 година.
Стив Мекари Мекари продолжува да покрива вооружени конфликти, вклучувајќи ја војната помеѓу Ирак и Иран, Либанската граѓанаска војна, Камбоџиската граѓанска војна, исламското востание во Филипините, Заливската војна, и Авганистанската граѓанска војна. Неговите дела се прикажувани во списанија и тој е чест допринесувач на „Нешнал Џиографик“. Тој е член на „Магнус Фотос“ од 1986.
Маи Масри Маи Масри го запознала својот сопруг, либанскиот режисер, Жан Шамун, во 1982 година. Режирале неколку филмови заедно. Се венчале во 1986 година, и имаат две ќерки, Нур и Хана. Нур е дизајнер, а Хана е глумица во Њујорк. Маи живеела во близина на палестинскиот камп за бегалци во близина на Бејрут, кога либанската паравоена трупа извршила масакр во 1982 година.
Бомбашки напад на аеродромот Бургас Медиумите во Бугарија по настанот потстиле дека на 5 јануари се појавиле информации дека израелските власти стравуваат од терористички напади врз Израелци во Бугарија, во организација на либанската шиитска организација Хезболах, поддржана од Иран, за одмазда за убиството на нејзиниот функционер Имад Мугне.
Евровизија Во 2005 година, Либан имал намера да учествува на изборот. Меѓутоа, либанскиот закон не дозволувал признавање на Израел и поради тоа либанската телевизија немала намера да го пренесува настапот на Израел. Европската радиодифузна унија ги информирала дека такавата постапка ќе ги наруши правилата на изборот и поради тоа Либан бил принуден да се откаже од натреварувањето.. Поради нивното ненавремено откажување тие платиле парична казна, бидејќи веќе го имале потврдено нивното учество, а крајниот рок веќе бил поминат.
Израелско-либанска војна од 2006 година На 12 јули 2006 година, во знак на поддршка на борбата на Палестинците против најновата израелска офанзива во Газа и со цел ослободување на осудени либански затвореници во Израел, Хизболах прво испали ракети од типот „Катјуша“ врз воени позиции и села во северен Израел, а потоа и нападна израелска патрола на израелско-либанската граница, убивајќи тројца израелски војници и заробувајќи двајца (Ехуд Голдвасер и Елдад Регев). По нападот Хизболах упати повик до Израел за размена на заробениците.
Калид Ел Масри Ел Масри е роден во Кувајт од либански родители. Пораснал во Либан. Во 1985 година за време на Либанската граѓанска војна бега во Германија каде аплицира за азил поради своето членување во милитантната група Ал Тавхид. Неговото барање азил завршува позитивно, а од 1994 година Ел Масри добива германско државјанство, врз основа на неговиот брак со германска државјанка. Во 1996 година се преженува со Либанка со која има пет деца.
Израелско-либанска војна (1982) По Израелско-арапската војна од 1948 година, во Либан пребегнаа повеќе од 110.000 палестински бегалци. По Граѓанската војна во Јордан од 1970 до 1973, во која беше вмешана и ПЛО, во Либан имаше дополнителен наплив на Палестинци протерани од Јордан. Така, во 1975 година во Либан веќе имаше повеќе од 300.000 Палестинци, кои создадоа неформална држава во држава во јужен Либан. Покрај тоа, по избувнувањето на Либанската граѓанска војна, ПЛО почна да игра важна улога.