Top 10 similar words or synonyms for култниот

цртаниот    0.814695

анимираниот    0.798071

комичниот    0.789592

играниот    0.788267

долгометражниот    0.783262

фантастичниот    0.781691

документарниот    0.776421

холивудскиот    0.754805

биографскиот    0.754730

бродвејскиот    0.747381

Top 30 analogous words or synonyms for култниот

Article Example
Кузман Поп Стефанија Кузман Поп Стефанија (, - , ) бил виден македонски музичар, еден основачите на култниот ансамбл на староградски песни „Билјана“ од Охрид.
Пиндар Пиндар секогаш зборувал како пророк и свештеник, како учител на мудрости, а и тој самиот себеси не се нарекува поет, туку мудрец. Своето сфаќање на светот и животот го засновал врз својот став кон религијата. Тој е прв кој на боговите и хероите им го придава култниот епитет „свет“. Неговите богови со својата морална чистота се разликуваат многу од боговите кои ги претставува Хомер.
Сашо Тасевски Во 2007 е објавена неговата прва збирка драми „Шмизла“ која доживува три изданија. Во годините што следат, објавува уште една збирка драми „Аеродромци“ и четири романи, култниот роман „Пеперутка“, потоа „Угурсуз“, „Принцезата на малиот принц“ и „Отпозади“ со кои создава голема читателска публика.
Зомби „Светска војна З“ од Макс Брукс кои се вброија во бестселерите на Њујорк Тајмс. Брукс е автор и на култниот хит „Водич за опстанок на зомбите“, исцрпно истражуван водич во кој се опишани начините на кои зомбите преживуваат, публикуван во 2003 година.
Ентони Хопкинс Сер Филип Ентони Хопкинс () (роден ) е познат велски филмски, телевизиски и сценски глумец. Хопкинс се сметан за еден од најголемите и најпознатите глумци во историјата на филмот. Хопкинс е најпознат по улогата на серискиот убиец Ханибал Лектор во култниот филм "Кога јагнињата ќе стивнат" и неговото продолжение "Ханибал".
Оливер Драгојевиќ Прв естрадни настап му бил детскиот фестивал во Сплит 1961. година со популарната песничка "Балони". Истовремено со братот Аљоша снима тогаш поѕнати светски хитови за радио-станицата Сплит. Веќе во 1963. се опробува со голем успех како пејач и клавијатуриста на култниот сплитски бенд "Батали". На натпреварот аматери пејачи од Хрватска, освојува прво место пеејќи.
Џенифер Анистон Во тоа време, Џенифер снимала и филмови, како на пр. култниот филм „Office Space“. Најголема поддршка од критичарите добила за улогата во филмот „Добрата девојка“ во кој глумела лик на слабо платена благајничка во мал град. Најголемиот нејзин филмски успех бил оној со филмот „Семоќниот Брус“, во кој му била девојка на Брус (го игра Џим Кери).
Анастасија Николаевна Романова Меѓу другото, ликот на Анастасија се споменува и во култниот филм од 1997 "Титаник". Во музиката, Анастасија е спомената во песната „Sympathy for the Devil“ од The Rolling Stones, како и во песната од Жана Бичевскаја „Песна за светите царски маченици“.
Александар Станковски Документарниот филм "Magical Mystery Cure" е довршен во 2006 година, а ја имал премиерата на крајот на 2007. Всушност, се работи за документарен филм посветен на музичката група Д.Н.О.. Насловот на филмот претставува игра на зборови од Magical Mystery Tour, култниот проект на Битлси.
Жива статуа На почетокот на XX век, германската танчерка Олга Дезмонд ја одржувала претставата „Вечер на убавина“ ("Schönheitsabende") каде позирала гола имитирајќи класични статуи (живи слики). Живите статуи се употребени во култниот француски филм "Деца на рајот" (1945), а како изведба во живо се популаризирани со изведбите на лондонските уметници Гилберт и Џорџ во 1960-тите.