Top 10 similar words or synonyms for кариоките

репрезентациите    0.516567

лауреатите    0.501283

странците    0.493040

бјанконерите    0.491127

диетите    0.490541

ересите    0.489478

победите    0.480933

шахистите    0.472130

бароните    0.468237

фаулот    0.467921

Top 30 analogous words or synonyms for кариоките

Article Example
Алекс Сандро Нa 10 ноември, 2011 го направил своето деби за сениорската репрезентација, во пријателски натпревар против Габон, кој завршил со резултат од 2-0 за "кариоките".
Рафаел Переира да Силва Рафаел дебитирал за сениорската репрезентација на Бразил на 26 мај 2012, во пријателски натпревар против Данска што "кариоките" го добиле со 3-1.
Рио де Жанеиро Кариоките,како луѓе кои се родени во Рио де Женеиро, направија големи придонеси во историјата, културата, музиката, литературата, образованието, науката, технологијата во Бразил ( а и во светот), особено кога Рио де Женеиро беше федерален главен град и голем центар на Бразилскиот развој и иновации во сите овие области. Најпознати Кариоки, кои биле родени во Рио се :
Алдаир Алдаир станал член на репрезентацијата на Бразил 1989 кога "кариоките" го освоиле четвртиот наслов на Копа Америка. Како член на репрезентацијата Алдаир настапил на 3 светски првенства (Италија 1990, САД 1994 и Франција 1998), а наголемиот успех во кариерата го остварил на првенството во САД 1994 кога станал светски првак. На следниот мундијал во Франција 1998 Алдаир и својте сонародници играле во големото финале, но таму биле убедливо поразени од домаќинот со 3-0.
Рио де Жанеиро Државниот Универзитет во Рио де Женеирп, Федералниот Универзитет во Рио де Женеиро(државен), Бразилскиот Институт за Капитални Пазари(приватен), и Католичкиот Универзитет на Рио де Женеиро(приватен) се меѓу најдобрите институции за виско образование во земјата. Стапката на писменост за Кариоките над 10години е скор 95%, многу повеќе од просечната на национално ниво. Во Рио, во 1995та година имало 1,033 основни школи со 25,594 учители и 667,788 ученици. 370 средни училишта со 9,699 професори и 227,892 ученици. Има 53 училишта кои служат како подготовка за понатамошните универзитетски студии со 14,864 професори и 154,447 студенти. Градот има шест поголеми државни универзитети и 47 приватни универзитети.
Даглас Коста Во мај 2015 година, Коста бил вклучен во 23 члениот состав на Бразил за Копа Америка 2015. Во првиот натпревар на репрезентацијата против Перу, тој влегол како замена за Диего Тардели и го постигнал победничкиот гол во судиското продолжение, негов прв за "Селекао". Во четвртфиналето против Парагвај во Консепсион, тој го заменил поранешниот тимски колега од Шахтар Вилијан во последните 30 минути од ремито 1-1, а потоа бил еден од двајцата фудбалери на Бразил кој промашиле од удар од белата точка во пенал-рулетот по кој "кариоките" биле елиминирани со 3-4. На 17 ноември, Коста го постигнал својот втор гол за Бразил во победата со 3-0 против Перу во квалификациите за Светското првенство 2018.