Top 10 similar words or synonyms for измислениот

фиктивниот    0.832840

изгубениот    0.797714

лудиот    0.797004

насловниот    0.792957

волшебниот    0.752297

фиктивен    0.730027

култниот    0.710403

модниот    0.709019

забранетиот    0.707842

невидливиот    0.704685

Top 30 analogous words or synonyms for измислениот

Article Example
Свенгали Свенгали е името на измислениот хипнотичар во книгата "Трилби" на Џорџ ду Мориер (George du Maurier) од 1894 година. Сензација во мигот на објавувањето, романот ќе создаде стереотип за изопачениот хипнотичар која постои до денешен ден.
Том Соер Името на измислениот лик можеби е земено од вистинскиот Том Соер, со кого Твен се запознал во Сан Франциско, Калифорнија, додека бил вработен како репортер. Самиот лик е спој од три момчиња што Твен ги познавал додека растел.
CIDR Во текот на првата деценија од модерниот Интернет по откривањето на DNS () стана јасно дека измислениот систем базиран на класичната мрежна шема за задавање на IP-адресен простор и за насочување на IP пакети, не било тенденција. [3]
Дизниленд Замислениот град на Мики е отворен во 1993 година и е делумно инспириран од измисленото предградие на Лос Анџелес од измислениот град од Студиото Волт Дизни вое во 1988 година го пушта во етер филмот , Кој го намести зајакот Роџер ? ˝ Измислениот град е базиран на цртаната уметност од 1930 година и претставува дом на најпознатите цртани ликови . Измилсениот град ги прикачува своите две главни атракции : Лудата железница и колата на зајакот Роџер која се врти . , Градот ˝ исто така е дом на куќите на цртаните ликови како на пример , Мики Маус , Мини Маус , Шиљо како и бродот на Доналд паторот.
Д-р Вотсон Доктор Џон Вотсон е измислен карактер, пријател, соработник и биографер на Шерлок Холмс, измислениот славен детектив создаден од Сер Артур Конан Дојл. Според разните приказни поврзани за него и Шерлок Холмс, Др. Џон Вотсон е роден на 7 август 1852 со целосно име како Џон Хемиш Вотсон. Во приказните, Вотсон живее со Шерлок Холмс на 221Б Бејкер Стрит и по професија бил лекар.
Мартас Вињард Едгартаун е стар град познат по ловење на китови кој во 20 век прерасна во летен град на едрење и плажи. Тој се карактеризира со куќи кои датираат од 18 и 19 век, како и со добро зачувани домови на ловџии и значајни цркви. Овде е сниман филмот Ајкули и овој е измислениот град во новелата , Пријателство’’ од Питер Бенкли.
Железниот свеќник Романот е базиран во измислениот град Преспа (крстен на областа Преспа, но всушност родниот град на Талев е Прилеп) и ја следи судбината на едно типично бугарско преродбенско семејство. Се концентрира претежно врз фигуата на Лазар Глаушев (за негов прототип е користен познатиот бугарски духовник Методиј Кусев) и неговата улога во борбата против фанариотите и напорите повеќето преспанци за воспоставување на бугарска црква.
Безгрижен (филм) Парамоунт ја открил целата екипа на 22 јуни 2010 година, со Кени Вормалд како Рен Меккормик , Џулиане Хоух како Ариел, и Денис Кваид како Рев. Шав Мур како свештеникот Мур. Таа е поставена во измислениот град Бомонт, Грузија и исто така била и снимана во Грузија.
Coldplay Во октомври 2012 година, музичкиот спот за песната на Coldplay " Hurts Like Heaven " беше објавен. Видеото е врз основа на приказната на Mylo Xyloto, едно момче кое израснало во тиранијата предводена од Major Minus. Измислениот стрипови со наслов Mylo Xyloto ќе ја продолжат приказната портретирана во спотот, кои се објавени во почетокот на 2013 година.
Grand Theft Auto (видеоигра) Насловната музика на играта е „Gangster Friday“ од Крег Конер (кој ги свири сите инструменти во оваа песна), која во играта е изведувана од страна на измислениот бенд „"Slumpussy"“, на радио станицата Head Radio. Со исклучок на Head Radio FM, имињата на песните и радио станиците не се споменувани во игрите. Сепак саундтракот е вметнат во брошурата која доаѓа со играта.