Top 10 similar words or synonyms for изгубениот

измислениот    0.797714

фиктивниот    0.767976

вечниот    0.763100

невидливиот    0.744498

волшебниот    0.741835

насловниот    0.725797

прекрасниот    0.722809

подземниот    0.719827

замислениот    0.718914

сиромашниот    0.717202

Top 30 analogous words or synonyms for изгубениот

Article Example
Изгубениот свет (роман) Изгубениот свет е роман издаден во 1912 година напишан од Сер Артур Конан Дојл. Романот разработува експедиција во Јужна Америка каде праисториски суштества и останати исчезнати животни кои сѐ уште постојат (пр. за Науелито од езерото Науел Уапи во Аргентина). Во оваа книга за прв пат е претставен главниот лик, Професор Челенџер, вториот заштитен знак за Сер Артур Конан Дојл. Во романот опишувањето на суштествата зафаќа малку простор, додека во поголем дел е опишана војна помеѓу луѓе и мајмунести животни.
Индијана Џонс: Крадците на изгубениот ковчег Индијана Џонс: Крадците на изгубениот ковчек е американски авантуристички – филм на Стивен Спилберг од 1981 год. Во главната улога се појавува Харисон Форд во улога на археологот и авантуристот Индијана Џонс. Продуцент на филмот беше Џорџ Лукас. Во филмот нацистите го бараат Ковчегот на заветот како би ја направиле својата војска невидлива, што им успеало на Израелците во Стариот завет. Но Џонс сака тој прв да стигне до Ковчегот. Меѓу глумците кои се пријавиле за улогата Индијана Џонс биле и Тим Матесон, Питер Којот и Том Селек. Селек бил избран, но бил недостапен поради обврски во телевизиската серија Magnum, PI. Спилберг го наговорил Лукас да го ангаржира Форд бидејќи продуцентите Франк Маршал и Кетлин Кенеди биле импресионирани од неговата извездба во улогата Хан Сол во филмот .
Индијана Џонс: Крадците на изгубениот ковчег Кога беше промовиран на 12 јуни 1981, филмот од 20 милиони долари доживеа огромен успех, а со леснотија дојде на првото место во најуспешните филмови во годината со 384 милиони долари. Во 1982 беше номиниран за осум Оскари, вклучувајќи ја и номинацијата за најдобар филм, а освои четири (најдобар звук, монтажа, визуелни ефекти и сценографија). Филмот беше хит меѓу публиката и критиката, па се снимија уште два продолженија, и . Четвртиот дел на филмот, својата премиера ја доживеа на 22 мај 2008.
Индијана Џонс - Хирам Бингам 3 ,професор на универзитетот Јејл , историчар и истражувач .Тој исто така го открива и ископините од Изгубениот град на Инките ,Мачу Пикчу и неговите белешки се најдоа во најпродаваната книга во 1948 година ,Изгубениот град на Инките.
UDP серверот повторно ќе го бара изгубениот дел. Во TCP, или нема податоци што недостасуваат или, во случај на
Мадам Блаватска Некаде во декември 1880, за време на вечерна забава со друштво каде присуствувале и господин и госпоѓа Хјум, Блаватска извела материјализирање на изгубениот брош на госпоѓа Хјум.
Индијана Џонс - Ликот на Роберт Лангдон од книгите на Ден Браун како : Ангели и демони ,Кодот на Да Винчи и Изгубениот симбол кои се адаптиранои за снимање на филмови .
Науел Уапи (езеро) Во почетокот на XX век, според домородните легенди во езерото постои гигантско суштество кое живее во длабочините. Чудовиштето локално е познато под името „Науелито“. Според кажувањата, тоа е слично на Неси и Изгубениот свет.
Тетро (филм) Бени заминува во Буенос Аирес за да го најде изгубениот постар брат, кој своевремено бил надарен писател, а сега е само бледа сенка на својата младост. Кога Бени ќе ја прочита речиси завршената драма на својот брат, тој добива можност да научи повеќе за нивното минато и повторно се зближува со брат му.
Битка кај Анхијал (708) Во 711 година Јустинијан II повторно побарал помош од Тервел (за да го врати повторно изгубениот трон). Бугарскиот владетел му испрартил само војска од 3,000 луѓе, на кои подоцна бил даден безбеден, слободен коридор за да се вратат во Бугарија. Јустинијан II по ова бил погубен.