Top 10 similar words or synonyms for елиша

сикафи    0.908362

braille    0.907787

nll    0.907150

версман    0.907031

grimaldi    0.903406

ives    0.902347

терминациски    0.901762

беренштајн    0.901430

mwakikagile    0.899060

маршан    0.897608

Top 30 analogous words or synonyms for елиша

Article Example
Девојката од соседството Девојката од соседството (анг. The girl next door) e популарен американски тинејџерски филм во кој главни улоги имаат Емил Херш и Елиша Катберт
Сириска кафеава мечка Се претпоставува дека мечка од овој вид била пратена од Господ да ги распарчи 42 млади кои го навредиле Елиша (опишано во втората книга на кралевите од Библијата).
Куран Според Сахих ал-Бухари , Куранот бил рецитиран меѓу Левантините и Ирачаните , и биле дискутирани од страна на христијаните и евреите пред тој да биде стандардизиран. Неговиот јазик бил сличен на сирискиот јазик . Куранот раскажува приказни на голем број на луѓе и настани во еврејските и христијанските свети книги ( Tората и Библијата ) и благочестивата литература ( апокрифите и мидрашот ), иако тие се разликувале во многу детали. Адам, Енох, Ное, Ебер, Шелах, Авраам , Лут, Исмаил, Исак, Јакоб, Јусуф, Јов, Јетур, Давид Соломон, Елијах, Елиша, Јохан, Арон, Мојсеј, Зекерија, Војводата Џон и Исус се спомнати во Куранот како пророци на Бог. Всушност, Мојсеј се спомнува повеќе пати во Куранот од било која друга личност. Исус се спомнува почесто во Куранот за разлика од Мухамед, додека Марија се споменува во Куранот повеќе пати од Новиот Завет. Муслиманите веруваат на заеднички елементи или сличност меѓу Библијата и другите еврејски и христијански списи и исламски објавувања кои што се должат на нивниот заеднички божествен извор и на нивните оригинални христијански или еврејски текстови кои биле автентични божествени откритија предадени на пророците.
Џастин Тимберлејк Првиот водечки сингл албумот, "SexyBack", беше изведен од страна наТимберлејк на отворањето на MTV Видео Музички Награди 2006 и го достигна број еден хит на Билборд Хот 100, каде што остана седум недели по ред. Втор сингл албумот "My Love", исто така, произведен од страна на Тимбаленд и раперот T.I, достигна број еден хит на Хот 100 листата, како и третиот сингл "What Goes Around... / ...Comes Around Interlude". За песната е објавено дека бил инспириран од раскинувањето на неговиот пријател од детството и деловен партнер, Тракија Ајала, со актерката Елиша Кутберт. Во октомври 2006 година Тимберлејк рече дека ќе се фокусира на неговата музичка кариера, а не на неговите филмски улоги, наведувајќи дека напуштањето на музичката индустрија ќе биде "глупава работа да се направи во овој момент". Тој беше специјален гостин и изведувач во Викториас Сикрет 2006 шоу каде што ја пееше песната ”SexyBack”. Во јануари 2007 година, Тимберлејк се оддаде на FutureSex / LoveShow турнеја. "Love Stoned / I Think She Know Interlude" беше четвртиот американски сингл од албумот, а другиот сингл во Велика Британија беше "Love Stoned / Think She Knows Interlude". Со песната ""Give it to me"", сингл на Тимбаленд на кој Тимберлејк присуствува со Нели Фуртадо, стана број еден хит на Hot 100 листата за најдобар спот.
Облакодер Дизајнот и конструкцијата на облакодерите вклучува креирање безбеден погоден за живеење простор во високите згради. Зградите мораат да ја издржуваат нивната тежина отпорна на ветер и земјотреси и да ги заштитува станарите од пожар. Исто така мораат да бидат и згодни и достапни на горните спратови и станарите да имаат погодна клима. Проблемите кои ги има во дизајнот на облакодерите укажуваат на многу сложен баланс помеѓу економскиот инженер и градежното раководство. Еден вообичаен белег на облакодерите е да имаат челична конструкција од која надворешните ѕидови се висечки, повеќе од носечките столбови на конвецнионална конструкција. Повеќе облакодери имаат челик кој издржува повисоки градби од носечките столбови од армирачки бетон. Облакодерите обично имаат посебен мал простор вообичаено замислен како ѕидови затоа што нема носечки столбови и повеќето облакодери се карактеризираат по големиот протор од прозорци кои го прават поимот челик и прозорци возможен. Како и да е облакодерите може да имаат надворешни ѕидови кои имитираат вообичаени ѕидови и мал простор од прозорци. Идеата за облакодер е дело на индустријален век овозможен од евтино извлечена енергија од фосил и индустрииски преработен чист материјал како челик и бетон. Конструкцијата на облакодерите беше направена од челична конструкција која изѕидана од цигли и малтер почнувајќи во 19 век и конечно усовршена во 20 век заедно со армирачки бетон конструкција вредна како челикот го намалува чинењето на лабуристичкиот пораст. Челикот станува неефикасен и неекономичен за екстремно високите згради како употребливиот простор на спратовите е намален за потпирачките столбови и поголемата употреба на челик. Од 1960 цевкастиот дизајн се употребува за високите згради. Оваа замисла ја намалува употребата на материјал по ефикасна во економијата Willis Tower употребил 2/3 челик за империската зграда и овозможува супериорна висина. Овозможува неколку внатрешни столбови и прави повеќе простор за користење. Во иднина овозможува различни форми на зградите. Количеството на челик бетон и стакло треба да создадат облакодер кој е голем, и овие материјали претставуваат одлична спогодба на отелотворна моќ. Облакодерите се моќни како зградите но облакодерите имаат подолг животен век како на пример Empire State Building во Њујорк изградена во 1931 и е сеуште активно во употреба. Облакодерите имаат важна литургија со која се мисли дека тие мораат да бидат изградени на цврста подлога отколку да биде употребуван како пониска и полесна зграда. Градежните материјали исто така мораат да бидат качени до врвот додека се гради што бара повеќе енергија отколку за пониски згради. Згора на тоа облакодерот троши многу електрична енергија бидејќи пивката и непивката вода мора да биде испумпана до највисоките населени катови, исто така имаат механичка вентилација наместо скалите воглавно се користат лифтовите и природната светлина не може да се искористи во собите подалеку од прозорците и без значајниот прозорски простор како лифт и купатила и скалишен простор. Лифтовите се карактеристични за облакодерите. Во 1852 Елиша Отис го откри безбедносниот лифт практичен за безбедно пренесување на патниците на погорните спратови. Друг одличен развој беше употребата на челик наместо камен и цигла од друга страна ѕидовите на на првите спратови на висока зграда би биле тесни за да бидат практични. Денес главен производител на лифтови вклучувајќи ја и Отис се ThyssenKrupp, Schindler и KONE .За екстремно високите згради измислени се експресни лифтови од F.R Khan. Khan открил дека нееластичната челична конструкција која доминира во дизајнот и конструкцијата на високите згради не е единствениот систем за монтирање на високи згради, со тоа почнувајќи нова ера во облакодерската револуција за терминот повеќе кратни структурни системи. Дизајнерските иновации на Khan значајно ја подобриле конструкцијата на високите згради овозможубајќи со големи сили да се произведуваат вакви супер структури.Овие нови дизајни ја отворија вратата во економијата за изведувачите на работа за инжинерите архитектите и инвеститорите. Споредувањето на голем број земјопоседи на минимални делови земја.