Top 10 similar words or synonyms for елисавета

ивановна    0.834853

евдокија    0.827406

теодора    0.820139

царицата    0.817954

петровна    0.808035

маргарита    0.805434

ирина    0.804533

зоја    0.800486

императорката    0.797412

милица    0.791342

Top 30 analogous words or synonyms for елисавета

Article Example
Елисавета Петровна Елисавета Петровна (руски: "Елизаве́та Петро́вна") била императорка на Русија во периодот од 1741 до 1762 година. Во времето на нејзиното владеење, Русија учествувала во Војната за австриското наследство (1741-1748) и во Седумгодишната војна 1756-1763. Таа е една од најпопуларните монарси. Исто така, во време на нејзиното владеење се укинала смртната казна, бил основан Московскиот универзитет, Империјалната академија на уметностите во Санкт Петербург. Во Петербург биле изградени Зимскиот дворец и соборниот храм во Смолниот манастир.
Црква Света Елисавета (Киев) Црквата на Света Елисавета (украински: "Церква святої Єлизавети ") е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1910 година, а била разрушена во 1943 година.
Методи Манев 7. Елисавета Касабова, Совремност, бр. 1, 2004;
Петар Кропоткин 1848: Таткото на Петар се оженил повторно (по барање од неговиот командант) со Елисавета Марковна Корандино. Елисавета предизвикувала многу немири во куќата на Петар. Таа била агресивна, доминантна жена, која се обидувала да ги избрише сите траги од починатата мајка на Петар. Овие дејствија предизвикале поголемо оддалечување на децата од својот татко.
Петар Велики [[Податотека:Family of Peter I of Russia by G.Muskiyskiy (1716-7, Hermitage).jpg|мини|270px|десно|Семејството на Петар I во 1717: Петар I, [[Екатерина I|Екатерина]], постариот син Алексеј Петрович од првата жена, младиот двегодишен син Петар и ќерката Ана и [[Елисавета Петровна|Елисавета]]. Глазура на плоча.]]
Бартоломео Растрели Последните и можеби најголеми проекти на Растрели биле Смолниот манастир и Зимскиот дворец во Санкт Петербург. Во Смолниот манастир, царицата Елисавета требала да го помине остатокот од својот живот, а проектираната камбанарија требала да стане највисоката градба во цела Русија. Смртта на Елисавета во 1762 му оневозможила на Растрели да го заврши овој величествен проект целосно.
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Курбиново Св. Ѓорѓи. Некои композиции: „Вознесение“, „Благовештение“ и „Средбата на Марија и Елисавета“ го вклучуваат живописот од Курбиново во првиот ред на византиското сликарство, воопшто.
Македонски полк (1759) Полкот бил пофалуван и наградуван од цариците Елисавета Петровна и Екатерина II. Неколку офицери од македонскиот полк добиле генералски чинови во руската армија.
Свети Јован Крстител Инаку, според светото предание, св. Јован Крстител и Исус биле роднини, зашто мајка му на св. Јован, Елисавета, ѝ била тетка на мајката на Исус, Марија.
Ѓура Јакшиќ Од драмите, уметнички најуспешна е „ Елисавета кнегињата црногорска“, пишувана во духот на шекспировската драматургија, со намера на историска основа да се прикаже една политичка драма, многу важна во српската историја, а поврзана со жената на владетелот, туѓинка по потекло. Многу судири, страсти, омраза, го обликуваат односот меѓу јунаците, и заради тоа логично е што двата главни лика, Елисавета и Радош Орловиќ, на крајот тонат во лудило.