Top 10 similar words or synonyms for екстраваганција

музката    0.622156

придавајќи    0.603776

глупава    0.598350

вдахновена    0.595032

поекономично    0.593739

гонителите    0.593465

интелигентна    0.591497

лекомислена    0.589189

надреална    0.587840

заводлива    0.586917

Top 30 analogous words or synonyms for екстраваганција

Article Example
Кристијан Јанк Кристијан Јанк (германски: "Christian Jank") бил германски архитект и проектант на замокот на баварскиот крал Лудвиг II наречен Нојшванштајн. Бил најмен и од Рихард Вагнер, близок пријател на Лудвиг, и станал сценограф и личен уметник на кралот, правејќи нацрти за замокот. Јанк исто така го осмислил и планирал Фалкештајнскиот замок, но Лудвиг не можел да си ја дозволи и оваа екстраваганција.
Осоговка Тоа е типично темпераментно машко народно оро, со изразито балансирање, потскокнување, доскокнување и остри движења со двете нозе. Се игра со голема екстраваганција и одважност и на одредени моменти со гласни извици на играорците . Карактеристично за орото Осоговка е што во еден момент во играта еден од играорците го подигнува другиот повисоко од своите раменици, за што е потребна извесна умешност и сила.
Сонце (астрологија) Сонцето во астролошки смисол на психолошко ниво го означува следново: его и свест за себе, самодоверба, самоостварување, лидерство, желба за моќ, амбиција, достоинство, великодушност, креативност, творештво, организираност, творечка моќ, личност, репутација, важност, лојалност, екстраваганција, тежнеењето на личноста, каде и на кој начин сака да заблеска.
Реџеп Таип Ердоган Во 2014 година, на периферијата на Анкара била отворена новата претседателска палата со 1.150 соби, што предизвикало критики како непотребна екстраваганција и демонстрација на тоталитарната власт. Истовремено, Ердоган бил обвинет за мегаломанија и за градење на култ на личноста. Во март 2015 година, лекарот на Ердоган, Џевдет Ердол изјавил за весникот „Хуриет“ дека храната што ја јаде Ердоган постојано се проверува поради неговиот страв да не биде отруен. Исто така, тој најавил дека во претседателската палата ќе се изгради лабораторија за анализата на храната што се подготвува за претседателот.
Бадр Хари И покрај нокаутот, Хари повторно беше избран како резервен борец во К-1 Гран При 2006-та во финалето против Павел Словински. Тој победи во борбата со едногласна одлука. Хари потоа се бореше со данскиот натпреварувач Николас Петас во К-1 Премиум 2006-та динамитната екстраваганција и му го скрши левото рамо на Петас во вториот круг, со удар со ногата по глава. Хари ја доби својата одмазда против Караев на К-1 Светскиот ГП 2007 во Јокохама. Мечот помеѓу Караев и Хари беше една од двете борби за квалификување за титулата прв К-1 во тешка категорија, закажан за 28 април 2007 во Хаваи. Хари беше нокаутиран во вториот круг и само што стана способен да застане на нозе, Караев стави крај на борбата со удар кој го зашемети Хари и падна.
Селин Дион На почетокот на 2002 Дион најави тригодишен, договор со 600 шоу настапи да се појавува пет вечери неделно во забавна екстраваганција, "A New Day"..., во Колосеумот на Палатата на Цезар, Лас Вегас. Овој чекор се сметал за „еден од најпаметните бизнис одлуки во годините од било кој поголем изведувач кој снима“. Таа ја смислила идејата за шоуто по видувањето на О од Франко Драгон рано на паузата од снимањето, а започнала на 25 март2003, во арена со 4000 места дизајнирана за шоуто. Многу ѕвезди присуствувале вечерта на отварањето меѓу кои Дик Кларк, Алан Тик, Кети Грифин и Џастин Тимберлејк, кој бил специјален домаќин на телевизијата. Шоуто, составено од Драгон, било комбинација од игра, музика и визуелни ефекти. Вклучени биле изведбите на најголемите хитови на Дион наспроти низа танчери и специјални ефекти. Критичарот Мајк Ветерфорд почуствувал, од прва, дека Дион не била релаксирана како што треба и од време на време, било тешко да се пронајде пејачката помеѓу претераните сценски орнаменти и танчери. Меѓутоа, тој забележил дека шоуто станува позабавно, со подобреното присуство на Дион и поедноставните костуми.