Top 10 similar words or synonyms for деветтиот

осмиот    0.859245

шестиот    0.831550

петтиот    0.809761

петиот    0.792098

десеттиот    0.778260

седмиот    0.757976

деветиот    0.752225

дванаесетиот    0.751791

четвртиот    0.730859

претпоследниот    0.710811

Top 30 analogous words or synonyms for деветтиот

Article Example
Кислев Кислев () — третиот месец од граѓанскиот и деветтиот месец од верскиот еврејски календар.
Лунгток Ѓацо Лунгток Ѓацо или Лунгтог Ѓацо, а некаде и Лунток Ѓацо (1806-1815) бил деветтиот далај-лама.
Маскарада (албум) Маскарада е деветтиот албум на српската пејачка Светлана Ражнатовиќ - Цеца. Албумот е издаден во 1997 година.
Борис Сарафов Кон крајот на јули и почетокот на август 1901 година во Софија се одржал Деветтиот
КГБ -Деветтиот директорат бил задолжен за обезбедување на високите претставници на КГБ и Советскиот Сојуз.
Алсергрунд Алсергрунд (на германски: "Alsergrund") е деветтиот округ на Виена, главниот град на Австрија.
Шпанска партија Белиот има различни можности на деветтиот потег, вклучувајќи ги и 9.c3, 9.De2 и 9.Sbd2.
Body Language Body Language е деветтиот студиски албум на австралиската пејачка Кајли Миног, беше издаден на 20 ноември 2003 година.
Роман Абрамович Абрамович во моментов е деветтиот најбогат човек во Русија и 53 најбогат човек во светот, според Форбс листа во 2011 година, со проценета богатство на 13.4 милијарди долари.
Као какао (музички албум) Као какао („Како какао“) е името на деветтиот студиски албум на македонската џез/рок група Леб и сол. Албумот бил издаден во 1987 година, преку издавачката куќа Југотон.