Top 10 similar words or synonyms for готје

жорж    0.809707

теофил    0.795054

борхес    0.776308

сликарот    0.766262

ибзен    0.764768

жозеф    0.762210

аполинер    0.761122

огист    0.759939

клод    0.755479

жил    0.752211

Top 30 analogous words or synonyms for готје

Article Example
Готје Во 2007 година, Де Бакер освои ARIA за најдобар машки изведувач. Како резултат на публицитет на номинацијата, Like Drawing Blood повторно влезе на 36 место на ARIA Albums Chart, надминувајќи го претходното достигнување на 39 место. Исто така, Mixed Blood дебитираше на ARIA Albums Charts на 44 место .Like Drawing Blood освои iTunes албум на годината во Велика Британија.
Готје Like Drawing Blood и официјално ќе биде објавена во САД во 2012 година.
Готје На 18 октомври 2011 година, Gotye објави видео клип на YouTube и Vimeo за песната " Don’t Worry , We’ll Be Watching You ". Визуализации беа анимирани и во режија на Бенјамин Дрејк и Еди Вајт. На 20 ноември 2011 година, Gotye објави видео клип на YouTube и Vimeo за песната " Don’t Worry , We’ll Be Watching You ". Визуализации беа анимирани и во режија на Грег Остро & Иван Диксон од Rubber House.
Готје Има објавено три студиски албуми самостојно и еден албум со ремикси од неговите два албуми. Тој е член на Мелбурнското инди-поп трио „The Basics“ кои имаат објавено три студиски албуми и бројни други наслови од 2002-ра наваму.Синглот „Somebody That I Used to Know“ е хит број еден на „Billboard Hot 100“ и со тоа тој е петтиот австралиски артист и втор белгиски (прв е „Soeur Sourire“ во 1963) кој се најде на таа листа. Има освоено пет „ARIA Awards“ и доби номинација за „MTV EMA for Best Asia and Pacific Act“.
Готје Во 2004 родителите на Де Бакер се одлучија да ја продадат The Frat House и тој се пресели во заедничката куќа во југоисточниот дел на Мебурн. Додека продолжува со The Basic и за да сними неговата Gotye песна, тој ја презема работата во една локална библиотека. Во текот на следните неколку години Де Бакер се преселува неколку пати , секој пат кога го менува своето студио на нова локација со нови акустични квалитети. Кулминацијата е вториот Gotye албум , Like Drawing Blood именуван според тешкотиите и искуствата на Де Бакер со менувањето на средините. Албумот го означува почетокот на неговиот работен однос со менаџерот Дени Роџерс, менаџер на австралискиот бенд The Temper Tramp , кого го исконтактира преку маил.
Готје Like Drawing Blood беше со Triple J во мај 2006 година и достигна прво место на топ листата за најдобар албум во 2006 година. Албум кој истата година беше номиниран за награда J. Две песни од тој албум "Learnalilgivinanlovin" и “Hearts a Mess” рангирани на 94 и 8 место на најдобрите 100 Triple J за 2006 година. Like Drawing Blood беше потврдена Платинум во Австралија за продажба од над 70 000 примероци. Неговиот прв сингл "Learnalilgivinanlovin", беше издаден во август 2006 година.
Готје Во септември 2006 година, Gotye беше номинирана за ARIA Award за најдобра независна остварување за албумот Like Drawing Blood .Исто така во 2006 година Gotye освои 'Најистакнат независен уметник на инаугуративната Australina Independent Record (AIR ) ,Like Drawing Blood беше меѓу потесните девет финалисти на Австралиска Музичка награда 2006 .
Готје На 19 мај 2011 година, беше најавено дека албумот ќе биде објавен на 19 август, со негово лансирање во Сиднеј Опера Хаус, како дел од Графичкиот фестивал на кој ќе настапат аниматори и 10-член оркестар, како дел од перформансите на Gotye. Де Бакер исто така објави follow-up сингл на . "Eyes Wide Open " под наслов "Somebody that I used To Know" кој сo Нов Зеландскиот музичар Kimbra, беше објавен на 6 јули 2011 и дебитираше на 27 место на Топ ARIA 50 синглови. Синглот брзо се искачи на ARIA листата и покрај недостатокот од слушаност на комерцијалните радио станици. Песната беше дополнително поттикнат со текст од Ештон Качер и Лили Ален преку Твитер, изложувајќи ја музиката на Gotye на нивните милиони следбеници. Синглот постигна 10 × Платинум (700.000 продадени примероци) статус во Австралија и 5x Платинум (5.000.000 продадени примероци) во САД. Синглот се искачи на првото место во 18 земји вклучувајќи ја и Австралиската ARIA музичка листа, на белгиската , холандската Megacharts, германската Media Control Chart, Британската и Американската топ листа . " Somebody that I used To Know" е број 1 сингл на iTunes во 46 земји.
Готје Во првата недела од објавувањто , " Making Mirrors ". веќе беше на место број 1 на австралиската ARIA топ листа на албуми.. Албумот достигна меѓународен успех, со пласирање на Топ 10 во 17 земји и постигнување 1 место во шест. Се појави и на САД Билборд 200 (број 7) и во Канада. Албумот е со 3x Платинум статус во Австралија, Платинум во Франција, Полска и Белгија, и злато во САД, Нов Зеланд, Германија, Велика Британија, Ирска, Канада и Холандија.
Готје Во 2001 Де Бакер ги сними првите песни првенствено употребувајќи примероци.Ги стави заедна на ЦД со четири песни каде се наоѓаше и песната 'Out Here in the Cold'.Направи околу 50 примероци од првата колекција каде рачно беше напишан редоследот на песните и паковката беше обоена со молив.Беше привлечен од неговата културна историја кога го именуваше својот проект Воутер преведено на француски е Гаултиер ( или Готиер) како што му се викаше домашното милениче чии име го избрала мајка му (која даваше часови по француски) кога тој беше дете.Одбра сопствено спелување и го именуваше проектот Готие.Испрати компакт диско до секоја радио станица и музичка индустрија која успеал да ја најде во телефонскиот именик, потоа се јавувал за да провери дали се испорачани.Фидбек од сетот тоа имаше позитивни коментари во Melbourne street press и на Australian youth radio station кои му даваа сила да продолжи со снимање.