Top 10 similar words or synonyms for гетата

аџнадајн    0.748434

kuti    0.746857

balchik    0.745584

pilgrims    0.740784

дитерсбах    0.738948

reverdy    0.736710

хид    0.736702

rožaje    0.735734

akram    0.733883

ранерс    0.733577

Top 30 analogous words or synonyms for гетата

Article Example
Холокауст Била забранета секаква комуникација на Евреите од гетата со останатиот дел од светот. Илјадници умреле бавно од глад и болести. Наскоро, гетата потпаднале под администрација на Хајнрих Химлер, водачот на нацистичките СС сили, Хитлеровата најлојална организација, составена од фанатични млади Германци од чиста раса, според наци-стандардите.
Холокауст На 30 април 1945 година, опколен од Советската армија и соочен со пораз, Адолф Хитлер се верува дека извршил самоубиство. Дотогаш, поголемиот број на европски Евреи биле убиени, од кои 3,5 милиони биле отруени во гасните комори и потоа кремирани, а 1,5 милиони биле стрелани на масовни стрелби или во битките по гетата.
Гета (обувки) Возвишената дрвена платформа (јапонски:台 - даи) се задржува за ногата преку ремен направен од ткаеница (памук, коноп, винил или кожа). Двете парчиња дрво наречени заби (јапонски: 歯 - ха) ја поткрепуваат гетата од долу. Тие прават особен звук кој во јапонската ономатопеја е познат како "Каранкорон". За жал овој звук станува сè поредок по улиците во Јапонија во XXI век.
Тупак Шакур Покрај кариерата како врвно-продаван рап изведувач, тој беше и надежен актер, како и социјален активист. Во повеќето од неговите песни се зборува за растењето помеѓу насилство и за тешкотиите во гетата, расизмот и други социјални проблеми за време на хип хпо ривалството помеѓу Источниот Брег и Западниот Брег. Шаќур за започна својата кариера како техничар во придружба на група на турнеја и резервен танчер во алтернативната група Digital Underground.
Навреме Вил и Силвија продолжија со ограбување на банките како дел од нивните напори да се сруши системот, сега кога откупот на нивните глави порасна на 100 години, додека богатите се обидуваа да се справат со напливот на луѓе од гетата кои сега имаат доволно време за да ја сменат временската зона. На вести ги покажуваат фабрики и фабриката во која Вил работеше дека веќе не се во функција.
Дев Пател По одржани пет аудиции за улогата, Пател ја добил улогата во август 2007 година. Продуцентите на филмот сметале дека првичниот избор за главната улога, Руслан Мумтаз, изгледал премногу добро за улогата. Бојл изјавил, „Сакав момче кое не изгледа како потенцијален херој; Сакав тој тоа да го добие во филмот.“ За да се подготви за улогата, Пател патувајќи со Бојл, кој барал локации за снимање, ги набљудувал гетата во Дарави за својата улога. Тој исто така работел во повикувачки центар преку ден и во хотел, каде миел садови.
Бетмен почнува Нолан работел заедно со продукцискиот дизајнер Нејтан Кроули со цел да го создадат изгледот на Готам сити. Кроули изградил модел на градот кој ја исполнил гаражата на Нолан..Кроули и Нолан го дизајнирале градот да изгледа како голема, модерна метропола која ќе ги отсликува различните периоди на архитектура низ кои поминал градот. Биле користени елементи од Њујорк, Чикаго и Токио; Токио бил користен поради неговите издигнати автопати и железници. Населбата Теснец била базирана врз гетата на сега веќе срушениот град Каулун во Хонг Конг.
Бабрујск Во 1941 година, силите на Хитлер извршиле инвазија на Бабрујск. Верувајќи дека германските трупи нема да целат кон цивили, многу од Евреите останале. Подоцна, 20,000 Евреи од градот биле убиени и закопани во масовни гробници. Гета и работни кампови биле орворено во југозападниот дел од градот. Условите внатре во камповите биле ужасни и имало недостаток на храна, недостаток на хигиена и постојана злоупотреба од чуварите нацисти. Набрзо нацистите започнале да ги егзекутираат Евреите во гетата во групи од по 30 луѓе. До 1943 година сите кампови биле ликвидирани и преостанатите Евреи убиени. Малкутте евреи кои успеале да избегаат се приклучиле на партизански сили во околната шума и започнале да напаѓаат непријателски железнички линии. Постои мал споменик посветен во сеќавање на Бабрујските Евреи убиени во холокаустот, кој се наоѓа на гробиштата во Нахалт Јитжак во Гиватаим, Израел, како дел од споменикот посветен на Бабин Јар.
Треблинка Треблинка бил еден од логорите за уништување на луѓе создадени во рамки на Операцијата Рајнхард наменета за целосно уништување на Евреите во Полска. Другите три логори во таа операција биле Белзец, Собибор и Мајданек. Операцијата директно ја раководел Хајнрих Химлер. Пред Операцијата Рајнхард, Евреите биле затварани во гета и биле убивани, најчесто од групи на СС. Но, станало јасно дека планот за целосно уништување на Евреите не може да се изведе на овој начин. Затоа била смислена Операцијата Рајнхард и биле формирани 4 логори за уништување на Евреите од гетата. Треблинка била готова на 24 јули 1942. Само за два и пол месеци, од отворањето до 3 октомври 1942, во Треблинка биле донесени преку 310.000 Евреи од Варшавското гето.
Регетон Овој нов жанр беше наречен “андерграунд”. Се состоеше од многу експлицитни текстови за дрога, насилство, сиромаштија, хомофобија, пријателство и секс. Овие вообичаени теми, кои во повеќето случаи ги отсликуваат проблемите на урбаниот живот, денес сеуште можат да се сретнат во регетонот. “Андерграунд” музиката се снимаше во “ marquesinas” (отворени порторикански гаражи) и касетите се дистрибуираа на улиците. Овие гаражи беа клучен дел за развојот на “андерграунд” музиката и се должеше на стравот на владата дека ќе ја изгуби “способноста за манипулирање на вкусовите”. Местава се наоѓале во комплекси на живеалишта, како што се Виља Кенеди и Хурутунго. И покрај тоа што биле снимани на вакви места во Порторико, поголемиот дел од снимките беа со висок квалтет, што помогна за зголемување на популарноста кај младината, не само кај оние од ваквите населби, туку и кај младите од средната и повисоката класа. Достапноста и квалитетот на овие касети доведоа до голема популарност на жанрот, рушејќи ги сите социјално-економски бариери на музичката сцена во Порторико. Најпознатите касети во раните 90ти беа на Ди Џеј Негро – The Noise I и “The Noise II“ и Ди Џеј Плејеро со “#37“ и“ #38“. Овие касети, кои го проширија жанрот од гетата во останатите делови на општеството, особено во приватните училишта ги сними Герардо Крует . До средината на 90тите “андерграунд“ касетите се продаваа во музичките продавници. Регетонот ја придоби средната класа и се проби низ медиумите.