Top 10 similar words or synonyms for венчавката

свадбата    0.886331

сопругата    0.772204

ќерката    0.742447

сестрата    0.741051

погребот    0.728773

дијана    0.719015

внуката    0.701918

забавата    0.701503

сесилија    0.696513

двојката    0.687090

Top 30 analogous words or synonyms for венчавката

Article Example
После венчавката (филм) После венчавката е дански филм од 2006 година. Режиран од Сузан Биер а главните улоги ги толкуваат Мадс Микелсен и Сидсе Бабет Кнудсен , филмот бил номиниран за Оскар за најдобар филм од странско говорно подрачје.
После венчавката (филм) Јакоб Педерсон управува со индиско сиропиталиште. Имајќи малку вработени, Јакоб работи напорно за да го одржи сиропиталиштето, истовремено лично инвестирајќи во децата, посебно во Прамод, детенце за кое тој се грижи од самото раѓање. Сиропиталиштето се соочува со пропаѓање веќе осум години а му прети и банкротство. Данска корпорација нуди голема донација за одржување на сиропиталиштетот, но Јакоб мора да се врати во Данска (од каде потекнува) за да ги добие средствата. Според најавата, извршниот директор на корпорацијата, Јирген Хансон сака да се запознае со Јакоб.
Мери Шели Г-дин и г-ѓа Годвин присуствувале на венчавката која воедно им ставила крај на семејните несогласувања.
Дерик Вабли Венчавката била одржана на 15 јули, 2006. Околу 110 гости се појавиле на свадбата, која била одржава во приватна зграда во Монтесито, Калифорнија. Песната „Iris“, од Гугу Долс била свирена за време на првиот танц на Лавињ и Вабли на венчавката.
Аврил Лавињ Венчавката била одржана на 15 јули, 2006. Околу 110 гости се појавиле на свадбата, која била одржава во приватна зграда во Монтесито, Калифорнија. Песната „Iris“, од Гугу Долс била свирена за време на првиот танц на Лавињ и Вабли на венчавката.
Црква Свети Никола (Днепарски реон - Киев) Оваа мала црква станала позната по венчавката на поетите Николај Гумилов и Ана Ахматова на 25 април 1910 година.
Вилијам (војвода од Кембриџ) Венчавката се одржа на 29 април во Вестминистерската опатија во Лондон. Тој ден беше празник и за банките во Обединетото Кралство. Вкупно глобална публика за венчавката од 300 милиони до 2 милијарди луѓе, 24.5 милиони го следеја настанот во живо во Обединетото Кралство.
Вартоломејска ноќ Се верува дека масакрот бил инспириран од мајката на кралот Шарл IX, Катерина де Медичи. Масакрот започнал само 6 дена по венчавката на нејзината ќерка и католичка Маргарита де Валоа со протестантот Анри IV. Се сметало дека овој брак ќе ги смири религиозните тензии во Франција, и по повод на венчавката во претежно католичкиот Париз биле собрани многу протестантски аристократи.
Ким Кардашијан Во август во 2011 година , Кардашиан се омажи за кошаркарот Крис Хамфрис со јавно претставена веселба.Во октомври истата година , Кардашијан поднесе барање за развод , 72 дена по венчавката.
Кармин Во 1770 беше предложен закон на Парламентот дека еден брак треба да се поништи доколку жеата користела козметика пред денот на венчавката.