Top 10 similar words or synonyms for вдовицата

ќерката    0.889435

сестрата    0.877130

внуката    0.853209

братот    0.831547

сопругата    0.827559

хелена    0.815154

маргарита    0.814408

матилда    0.811386

луиза    0.809873

софи    0.809292

Top 30 analogous words or synonyms for вдовицата

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Вдовицата во бело Вдовицата во бело () е американска / колумбиска теленовела снимана во САД и Колумбија, во 2006 / 2007 година. Серијата во САД има огромен успех, а голем резултат е добрата актерска екипа а и вечерниот термин на прикажување.
Вдовицата во бело Во градот Тринидад доаѓа една чудна жена, во потрага по своето минато. Тоа е Алисија Гуардиола, вдовица и мајка на малите близнаци кои се под старателство на баба им, мајката на нивниот татко, угледна и немилосрдна госпоѓа Перфекта Албарасин де Бланко. Нејзиното враќање и желбата да ги поврати своите деца не наоѓа одобрување од фам. Бланко која на сите начини ќе се обиде да ја спречи. Обвинета за злосторство кое не го направила, Алисија ја чека тешка задача да ги убеди луѓето во градот за својата невиност. Поддршката ќе и ја пружи Хустино Брињон, богаташ од кои сите се плашат поради своите ноќни излегувања. Оваа преубава жена ќе помине низ значајни настани во градот. А во текот на борбата за децата, Алисија ќе сретне луѓе кои ќе го одбележат нејзиниот живот, меѓу кои е и девер и Себастијан во кого се заљубува, не помислувајќи какви фатални последици може да и донесе таа врска.
Вдовицата во бело Бугарија: бТВ Србија: Фокс ТВ
Хаклбери Фин Во "Авантурите на Хаклбери Фин", продолжението на "Авантурите на Том Соер", вдовицата се обидува да го „цивилизира“ ново богатиот Хак. Пап ќе го киднапира Хак, но тој успева да ја изглуми сопствената смрт и да побегне на островот Џексон, кадешто случајно го сретнува Џим, роб кој беше поседуван од сестрата на вдовицата Даглас, госпоѓа Ватсон.
Чиста убавина Паралелно со тоа, во животот на Гилерме се појавуваат роднини на загинатите: Едуардо, вдовец на Марсија, кој ќе се вљуби во Дебора, вдовицата на Алекс. Хелена, вдовицата на Матеус, која ќе одлучи да застане место него за да најде добра работа за да го лечи своето болно дете, Хуго. И Робсон, далечен роднина на Олаво, кој го наследува целото богатство, но бескрупулозниот адвокат Жозе Енрике го измамува.
Агамемнон Агамемнон се оженил насилно со Клитамнестра, вдовицата на Тантал, кралот на Писа, таа била ќерка на Леда и Тиндериј, кралот на Спарта. Таа на Агамемнон му родила син Орест и ќерките Електра, Лаодика и Ифигенија.
Биди кул Разочаран од филмската индустрија, Чили Палмер (го игра Траволта) решава да се обиде како музичар. Притоа, тој ја среќава вдовицата (ја игра Турман) на еден музички продуцент и се вљубува во неа.
Освалдо Риос Освалдо Риос (роден на 25 октомври 1960 во Каролина, Порторико, е Порторикански актер, кој е најпознат по неговите улоги во теленовелите. Тој се појавил во неколку сапунски опери, вклучувајќи" Прегрниме силно"," Касандра" и Вдовицата на Бланко.
Торинско платно Денес познато е дека појавата на платното кое денес се чува во Торино е од 1357 година, кога вдовицата на витезот Жофроа де Шарне, Жан де Вержи го објавила во црква во Лире во Франција.
Жаклин Кенеди Оназис Подоцна, кога пристигнал ковчегот, вдовицата го тргна нејзиниот венчален прстен и го стави на прстот на претседателот. Таа му рече на помошникот Кен O'Donnell: "Сега ништо не ми остана."