Top 10 similar words or synonyms for бродвејскиот

култниот    0.747381

комичниот    0.740672

цртаниот    0.730238

холивудскиот    0.724949

батерфлај    0.714372

авангардниот    0.711767

хармони    0.709754

мерил    0.700597

филмскиот    0.697246

мјузиклот    0.691961

Top 30 analogous words or synonyms for бродвејскиот

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Харе Кришна (мантра) Бродвејскиот мјузикл за хипизмот „Коса“ има песна „Биди ин“ (Be-In) во која е впишана и мантрата заедно со некои други стихови.
Ана Кендрик Таа ја започнала својата кариера како глумица уште како дете во театарски претстави. Нејзина прва значајна улога била улогата во Бродвејскиот мјузикл "Високо општество", за која добила номинација за наградата Тони за најдобра глумица во мјузикл. Првата филмска улога таа ја добила во музичката комедија "Камп" (2003).
Њујорк (град) Њујорк е град во кој се родиле многу културни движења, како што се Харлемската Ренесанса во литературата и визуелната уметност, Апстрактниот експреонизам (исто познат како „Њујоршка школа“) во сликарството, хип-хопот, панкот, салсата, диското и Тин Пан Алеи во музиката, а претставува и дом на Бродвејскиот театар.
Хавиер Бардем Понатаму следи филмот "Вики, Кристина, Барселона" на Вуди Ален, во кој повторно настапува заедно со Пенелопе Круз. Имало преговори за улога во филмската адаптација на бродвејскиот мјузикл Девет, како невистинскиот Гвидо Контини; улогата потоа ја добил Данил деј Луис. Во 2010 година, Бардем осовил награда за најдобар актер на за улогата во филмот Biutiful, во режија на Алехандро Гонзалес Ињариту.
U2 Неодамна, Боно се појави и ја изведе песната на Битлси во филмот “Across the Universe”. Боно и Д Еџ исто така го напишаа текстот и музиката за Бродвејскиот мјузил Спајдермен: Turn of the dark. Дополнително, Д Еџ ја создал насловната песна за Сезоните 1 и 2 за анимираните телевизиски серии The Batman.
Енрике Иглесијас Во 2000 година, Иглесијас беше ко-продуцент на Бродвејскиот мјузикал наречен Four Guys Named Jose and Una Mujer Named Maria. Во мјузиклот се среќаваат четворица Американци со Латинско потекло и се одлучуваат да направат шоу. Шоуто содржеше голем број на препораки и алузии на многу класични и современи латински поп песни на Carmen Miranda, Selena, Richie Valens, Santana, Ricky Martin и секако на самиот Иглесијас.
Кристен Бел Во 2005 Бел се појави во мјузикот “Мичман лудило” , каде ја репризира улогата која ја толкуваше во краткотрајниот мјузикл на не-бродвејскиот театар во 2001. Филмот беше сатира на истоимениот филм од 1936 година. Премиерата на филмот беше прикажана на телевизијата “Шоутајм” на 16-ти април 2005 година. На 18 септември 2005 Бел ја изведе главната музичка тема од серијата “Слава” на 57-то доделување на Еми наградите. Таа, заедно со актерската екипа од Вероника Марс освоија номинации за 2 тин награди.
Џенифер Гарнер Првиот свој настап на Бродвеј го имала на 1 ноември 2007 година, кога ја играла Роксана во филмската верзија на истоимената драма "Сирано де Бержерак",покрај Кевин Клајн на Бродвејскиот театар Ричард Роџерс. Првобитно, овој филм требало да се заврши најдоцна до 23 декември 2007 година, но поради штрајкувањето на сценските работници кон крајот на 2007 година, филмот бил одложен за 6 јануари 2008 година.
Свини Тод (филм) Свини Тод: Демонскиот бербер од улицата Флит (англиски: "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street") е хорор-мјузикл филм од 2007 година, во режија на Тим Бартон. Филмот е реазилиран според бродвејскиот мјузиклот Свини Тод. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Џони Деп, Хелена Бонам Картер, Саша Барон Коен, Тимоти Спал, Џејни Вајснер и Ален Рикмен. Својата премиера во САД, филмот ја имал на 21 декември 2007 година. Филмот е добитник на наградата „Златен глобус“, во категориите „најдобра комедија или музички филм“ и „најдобар актер во комедија или музички филм“. Исто така, филмот имал и три номинации за наградата „Оскар“, а освоил само „Оскар“ за најдобра уметничка декорација.
Саут Парк: поголем, подолг и несечен Саут Парк: поголем, подолг и несечен е анимиран филм направен во 1999, базиран на анимираната телевизиска серија Саут Парк. Филмот е сатира/мјузикл по жанр. Филмот е пародија на некои филмови на Волт Дизни како "Убавицата и ѕверот" и бродвејскиот мјузикл "Клетници". Во филмот има 12 песни создадени од Треј Паркер и Марк Шајман. Песната "„Обвинете ја Канада“" беше номинирана за Оскар, а песната "„Вујко ебач“" доби "ЕмТиВи" филм награда за најдобра музичка нумера. Филмот беше продуциран од Парамаунт во асоцијација со Комеди Сентрал, а дистрибуиран од Ворнер Брос надвор од САД.