Top 10 similar words or synonyms for братот

внукот    0.883987

синот    0.854612

вдовицата    0.831547

дедото    0.824103

сестрата    0.824050

сопругата    0.810380

ќерката    0.792736

внуката    0.781265

полковникот    0.770887

таткото    0.767514

Top 30 analogous words or synonyms for братот

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Бура (драма) Себастијан – братот на Алонсо
Бура (драма) Антонио – братот на Просперо и бесправен војвода на Милано
Булоњска шума Во Шумата Грофот од Артоа, братот на Луј XVIго изградил замокот Шато де Багател.
Хатиџе султан Во 1536, Паргали Ибрахим Паша бил егзекутиран од страна на братот на Хатиџе ( Султан Сулејман I ).
Мишо Ковач Роден е од мајка Зринка и татко Јаков Ковач. Мишо пораснал во семејство со братот Ратко и сестрата Бланка.
Луд, збунет, нормален • Реуфик-Рефко (на Мехмед) Мујкич (Горан Најовец)– братот на Дино, претставен во првата епизода од 3-та сезона.
Мери Касат Годината 1906, братот на Мери Касат, Александар Касат, починал. После неговата смрт Мери несака да слика до 1912 година.
Берта Моризо Годината 1874 Моризо ќе се омажи за братот на Мане, Ежен. Имале само едно дете, ќерката Жили.
Коте Христов Како одмазда за овој чин Македонската револуционерна организација ги ликвидирала таткото и братот на Коте во селото Брзеница.
Епитимија Епитимијата е казна од страна на духовниот отец кој ја дава за спасение на сестрата или братот.