Top 10 similar words or synonyms for белгиската

аргентинската    0.842680

португалската    0.822962

норвешката    0.810709

швајцарската    0.803610

холандската    0.792438

шпанската    0.791230

бразилската    0.787887

шведската    0.774275

уругвајската    0.772186

канадската    0.772029

Top 30 analogous words or synonyms for белгиската

Article Example
Марк Кевендиш На 18 октомври потпишал тригодишен договор со белгиската екипа од сезоната 2013.
Тибо Куртоа Тибо Куртоа (роден на во Бре, Белгија) — белгиски фудбалер, голман на Челси и на белгиската репрезентација .
Херкул Поаро Инспекторот Јап дава вовед во кариерата на Поаро со белгиската полиција, кога му го претставува на колега:
Херкул Поаро Белгиската пивница „Brasserie Ellezelloise" направи високо квалитетно пиво со назив Херкул, со етикета од ликот на Херкул Пуаро.
Дрис Мертенс Дрис Мертенс (роден на 6 мај 1987 во Левен) е белгиски фудбалер, напаѓач на Наполи и на белгиската репрезентација.
Лоран Симан Лоран Симан (роден на 5 август 1985 во Фарсиен) е белгиски фудбалер, дефанзивец на Монтреал Импакт и Белгиската репрезентација.
Харелбеке Харелбеке () — општина сместена во белгиската покраина Западна Фландрија. Општината се состои од градот Харелбеке и селата Бавикхове и Хулсте.
Сен Труден Фудбалскиот клуб е со седиште во Сен Труден: К. Sint-Truidense V.V, кој се натпреварува во белгиската јупилер лига.
Венсан Компани Компани е роден во Укел, Брисел и неговата кариера ја започнува во ФК Андерлехт на возраст од 17 години и добива неколку награди за неговите успеси, од кои може да се издвојат Белгиската Златна Копачка и Белгиската Абоновина Копачка. Аруна Диндан, уште еден фудбалер, се одлучил да го носи бројот 27 на неговиот дрес при неговото пристигнување во ФК Ленс, во чест на Компани.
Историја на Холандија Обединетото Кралство на Холандија пропаднало по 1830 по Белгиската револуција во 1830 година. Вилијам I, кралот на Кралството Холандија, новата белгиска држава ја признал по Договорот од Лондон.