Top 10 similar words or synonyms for ајфел

васер    0.772295

хасел    0.761180

ландграбен    0.758955

мерт    0.755521

рајнгау    0.753578

вајлбург    0.750137

марбах    0.746006

херинген    0.739019

тетеров    0.738748

клајне    0.737011

Top 30 analogous words or synonyms for ајфел

Article Example
Густав Ајфел Александар Густаф Ајфел ( – ) бил француски инженер и градител на познатата Ајфелова Кула во Париз која е висока 320 метри. Позната е и неговата конструкција на Статуата на Слободата на влезот во њујоршкото пристаниште.
Мекел Мекел () е општина во округот Ајфел Битбург-Прим, во Рајнска област-Пфалц, Германија.
Луксембуршки јазик Во регионите Ајфел и Хунсрик во Германија и Лорена во Франција е застапено сличното мозелфранконското наречје на германскиот јазик.
Ардени Венецот Ајфел во Германија се надоврзува на Ардените како дел од една иста геолошка образба, но сепак, венците секогаш се сметаат за посебни.
Статуа на слободата Скулптурот на статуата бил Фредерик Огист Бартолди, а Густав Ајфел, конструкторот на Ајфеловата кула, го создал проектот за внатрешноста на статуата.
Ардени Венецот се протега претежно во Белгија и Луксембург, но навлегува и во Германија и Франција (давајќи им го името на департманот Ардени и регионот Шампања-Ардени), а геолошки продолжува во Ајфел—источниот дел од Арденската Шума навлегува во округот Битбург-Прим, Германија, додепа пак најголемиот дел од самите Ардени е сместен во југоисточна Валонија, јужна Белгија. Јужниот дел од Ардените пак, го опфаќа источниот дел на Велевојводството Луксембург, а на југоисток, Ајфел продолжува во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија.
Келн (административен округ) Келн е еден од петте административни окрузи во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија. Тој се наоѓа на југозападот на покраината и ги покрива ридовите на Ајфел, како и Бергишес Ланд.
Нете (Рајна) Нете — мала река во Рајнска област-Пфалц, Германија, лева притока на Рајна. Таа извира во Ајфел, јужно од Нирбург. Нете тече источно низ Мајен пред да стигне во Рајна помеѓу Вајсентурм и Андернах.
Ница Опсерваторијата Ница (француски: "Observatoire de Nice") се наоѓа на врвот на Мон Грос (француски: "Mont Gros"). Оваа опсерваторија е започната во 1879 од страна на банкарот Рафаел Бишофсхајм. Архитектот бил Шарл Гарние, а Густав Ајфел го дизајнирал главниот свод.
Вајлерсвист Вајлерсвист (герм. "Weilerswist") е општина во округот Ојскирхен во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Местото е распослано на ридскиот венец Ајфел, околу 10 километри северно од градот Ојскирхен, а 20 километри југозападно од Келн.