Top 10 similar words or synonyms for алжирската

кримската    0.816776

ирачка    0.810967

ирачката    0.810234

корејската    0.806436

бурската    0.806143

шестдневната    0.805487

авганистанската    0.788455

виетнамската    0.787386

фолкландската    0.786715

априлската    0.778710

Top 30 analogous words or synonyms for алжирската

Article Example
Карл Меџани Карл Меџани (роден на 15 мај 1985) е алжирски фудбалер, одбранбен играч на Трабзонспор и алжирската репрезентација.
Ријад Марез Ријад Марез (роден на 21 февруари 1991) е алжирски фудбалер, крилен играч на Лестер Сити и алжирската репрезентација.
Јасин Брахими Јасин Брахими (роден на 8 февруари 1990 година, Париз Франција) е алжирски фудбалер, играч од средниот ред на Порто и алжирската репрезентација.
Алжирски динар Динар () (симбол: или DA; code: DZD) – е валута на Алжир. Еден динар се состои од 100 сантими (), а го издава Алжирската банка.
Сафир Таидер Сафир Слити Таидер (роден на 29 февруари 1992) е алжирски фудбалер роден во Франција, играч од средниот ред на Болоња и на алжирската репрезентација.
Скикда Скикда (на арапски: سكيكدة ) е град во североисточен Алжир и пристаниште на заливот Стора. Скикда е античкиот град Синус Нумидикус. Градот бил познат и како Филипвил до крајот на Алжирската војна за независност.
Starbucks "Старбакс" планира да ја отвори својота трета африкански локација, по Египет и Јужна Африка, во Алжир. А партнерство со алжирската компанија за храна Цевитал(Cevital) ќе му донесе на "Старбакс" отворање на својата прва продавница во Алжир.
Француски Камерун Во 1957-58 година, Пјер Месмер, галист и шеф на високиот комесар на Камерун (извршна власт на француската влада), започнал процес на деколонизација. Во исто време, Четвртата Француска Република била заглавена во Алжирската војна (1954-62).
Алжирска инвазија (1541) Алжирската инвазија од 1541 година се случила кога Карло V, цар на Светара Римска империја се обидел со својата флота да ја порази Османлиската империја во Алжир. Во крајна сметка, тој обид бил катастрофален за христијаните.
Колонија Нигер По Алжирската војна за независност и колапсот на Француската четврта република, колониите на Францускиот сојуз станале целосно независни во 1960 година. Нигер го ратификувал својот прв целосно независен устав на 8 ноември 1960 година.