Top 10 similar words or synonyms for regionu

działalność    0.919948

wsi    0.919848

stowarzyszenia    0.918779

żydów    0.916303

historyczny    0.914711

podczas    0.914275

okresie    0.913422

wisławska    0.911232

czasie    0.908630

krajewski    0.907809

Top 30 analogous words or synonyms for regionu

Your secret weapon. Online courses as low as $11.99

Article Example
Słupsk W słupskim Zamku Książąt Pomorskich siedzibę ma Muzeum Pomorza Środkowego, które prezentuje zbiory dotyczące historii regionu, jak pochodzący z 1618 oryginał mapy Lubiniusa, cynowe sarkofagi Anny i Ernesta Bogusława de Croy, gobelin przedstawiający poczet książąt pomorskich (dzieło Heleny i Tadeusza Gałkowskich) i stałą wystawę sztuki pomorskiej („Sztuka Dawna Pomorza”). Muzeum Pomorza Środkowego posiada również sporą kolekcję prac Ottona Priebe’a oraz największy na świecie zbiór prac Witkacego. Często organizowane są też wystawy czasowe.
Kartuzy Kartuzy w 1976 roku – w następstwie ogólnopolskiej reformy administracyjnej, która zlikwidowała 17 dotychczasowych województw, a w ich miejsce powołała 49 nowych województw – nadal należały do województwa gdańskiego. Reforma zniosła również powiaty, w tym powiat kartuski. Kartuzy były jednak centrum regionu, znajdowały się tu instytucje takie jak szpital, sądy, szkoły ponadpodstawowe, rejon energetyczny oraz rejon dróg publicznych. Następował też dalszy rozwój turystyki i działań ekologicznych, który zaowocował utworzeniem w 1983 roku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Słupsk Śladami dawnej bogatej działalności koła pozostają obelisk przy Skwerze Jerzego Waldorffa ku czci twórcy esperanta - Ludwika Zamenhofa oraz nazwa ulicy Zamenhofa, przy której znajduje się sąd okręgowy. Co ważne, okres świetności Miejskiego Koła Esperantystów w Słupsku przypadał na lata sześćdziesiąte XX wieku. W tamtym czasie możliwa była nauka esperanta, jak również korzystanie z licznych książek, podręczników, artykułów i słowników polsko – esperanckich. Rozwój esperanta w Słupsku wiązał się także z tym, że otwierało ono okno na świat i zarazem stanowiło jeden z nielicznych sposobów poznania ciekawych ludzi w kraju i zagranicą. Niestety z biegiem czasu działalność tego koła uległa stopniowemu zanikowi. Niemniej jednak co pewien czas podejmowano próby przywrócenia jego dawnej siły. W rezultacie tych zabiegów jeszcze w latach 80. i na początku lat 90, XX wieku dzięki bardzo aktywnej działalności Teresy Lubańskiej, Miry Linsdorf, Marii Szczepańskiej, odbył się w Słupsku kurs języka esperanto w Domu Kolejarza gdzie w ponidziałki od 17:00 spotykali się członkowie Klubu Esperanto, w którym uczestniczyło kilkunastu słuchaczy. Głównym organizatorem wspomnianego przedsięwzięcia był inż. Henryk Wower (meteorolog), aktywny działacz i ówczesny przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Słupsku (jen lia 30-minuta Jutubo-filmo farita okaze de la Nacia Festo de la Konstitucio de la 3-a de Majo en 2014 en Slupsko: ). Od 1981 roku aktywna jest Jolanta Użlis do maja 1990 gdy wyjechała do Holandii a tam aktywna w Internacia Esperanto-Instituto w Hadze jako sekretarz i członek Zarządu JEI już pod nazwiskiem Jolanta van Holstein. Aktywni byli w tym czasie dwaj księża Adam i Stanisław którzy odprawiali Msze Święte w Języku Esperanto. Niestety obecnie w mieście żyje niewielu ludzi z licznego niegdyś grona słupskich esperantystów. Natomiast omawiane koło esperanckie rozpadło się wiele lat temu. (Fonto, referenco?)