Top 10 similar words or synonyms for działalność

stowarzyszenia    0.942537

ludności    0.936210

tych    0.933910

działalności    0.929720

elblągu    0.929689

czasie    0.928242

krajewski    0.926449

nacjonalistów    0.924958

którym    0.924275

które    0.923941

Top 30 analogous words or synonyms for działalność

Article Example
NKVD Wiesław Charczuk, "Działalność radzieckiego aparatu bezpieczeństwa i kontrwywiadu (NKWD i Smiersz) przeciwko podziemiu niepodległościowemu na Podlasiu i wschodnim Mazowszu, lipiec 1944 – grudzień 1945", en: "Wschodni Rocznik Humanistyczny", vol. III 2006
Łeba Początkowo stację wykorzystywano do podsłuchów radiowych. Jednak pod koniec wojny jej działalność rozszerzono o nasłuchiwanie zagranicznych rozgłośni radiowych. W związku ze zbliżaniem się frontu, 28 stycznia 1945 roku, rozpoczęto ewakuację stacji. Na dworcu w Łebie ładowano do podstawionych wagonów towarowych urządzenia techniczne i bagaże pracowników, których ewakuowano razem z rodzinami.
Kępice W trakcie II wojny światowej w tutejszych zakładach na przymusowych robotach pracowało wielu Polaków. Wśród polskich robotników przymusowych istniała komórka organizacji konspiracyjnej Odra, która została rozbita przez Gestapo w 1944 roku. Swoim zasięgiem obejmowała całe Pomorze, a jej głównym celem była działalność wywiadowcza, polegająca na rozpoznaniu niemieckich jednostek wojskowych i fortyfikacji.
Hel (urbo) W 1945 roku Hel ponownie znalazł się w granicach Polski. W latach 1949-1951 wprowadzono bardzo restrykcyjne przepisy, ograniczające działalność cywilną na Helu. Miasto uzyskało status miejsca szczególnie ważnego militarnie. Oznaczało to, że do Helu mogli przyjechać tylko obywatele PRL. Podobny status w ZSRR miał Władywostok. Wjazd samochodem prywatnym odbywał się tylko za okazaniem przepustki.
Łeba Początki zorganizowanego kąpieliska w Łebie sięgają 1862 roku, kiedy powstało tam Towarzystwo Kąpielowe (Badeverein). W tamtym czasie plażowiczami byli głównie mieszkańcy miasta. Istotne było też utworzenie w 1903 roku Towarzystwa Budownictwa Willowego. Jego działalność zaowocowała powstaniem dzielnicy willowej i przyciągnięciem inwestorów prywatnych z całych Niemiec.
Kartuzy Dum la intermilita periodo Kartuzio estis la Turisma Centro de tn. Kaŝubia Svislando. Tiam estis konstruitaj inter alie la Urbaj Banejoj sur la Cigna Insulo. Dobrze rozwijały się prywatne firmy, założone na początku lat trzydziestych XX wieku, prowadzące działalność turystyczną. W mieście funkcjonowało co najmniej 5 hoteli dysponujących 180 miejscami noclegowymi. Uzupełnieniem bazy hotelowej były liczne pensjonaty i kwatery prywatne. Dobrze rozwijała się również gastronomia. Restauracje oferowały głównie dania kuchni regionalnej.
Słupsk Śladami dawnej bogatej działalności koła pozostają obelisk przy Skwerze Jerzego Waldorffa ku czci twórcy esperanta - Ludwika Zamenhofa oraz nazwa ulicy Zamenhofa, przy której znajduje się sąd okręgowy. Co ważne, okres świetności Miejskiego Koła Esperantystów w Słupsku przypadał na lata sześćdziesiąte XX wieku. W tamtym czasie możliwa była nauka esperanta, jak również korzystanie z licznych książek, podręczników, artykułów i słowników polsko – esperanckich. Rozwój esperanta w Słupsku wiązał się także z tym, że otwierało ono okno na świat i zarazem stanowiło jeden z nielicznych sposobów poznania ciekawych ludzi w kraju i zagranicą. Niestety z biegiem czasu działalność tego koła uległa stopniowemu zanikowi. Niemniej jednak co pewien czas podejmowano próby przywrócenia jego dawnej siły. W rezultacie tych zabiegów jeszcze w latach 80. i na początku lat 90, XX wieku dzięki bardzo aktywnej działalności Teresy Lubańskiej, Miry Linsdorf, Marii Szczepańskiej, odbył się w Słupsku kurs języka esperanto w Domu Kolejarza gdzie w ponidziałki od 17:00 spotykali się członkowie Klubu Esperanto, w którym uczestniczyło kilkunastu słuchaczy. Głównym organizatorem wspomnianego przedsięwzięcia był inż. Henryk Wower (meteorolog), aktywny działacz i ówczesny przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Słupsku (jen lia 30-minuta Jutubo-filmo farita okaze de la Nacia Festo de la Konstitucio de la 3-a de Majo en 2014 en Slupsko: ). Od 1981 roku aktywna jest Jolanta Użlis do maja 1990 gdy wyjechała do Holandii a tam aktywna w Internacia Esperanto-Instituto w Hadze jako sekretarz i członek Zarządu JEI już pod nazwiskiem Jolanta van Holstein. Aktywni byli w tym czasie dwaj księża Adam i Stanisław którzy odprawiali Msze Święte w Języku Esperanto. Niestety obecnie w mieście żyje niewielu ludzi z licznego niegdyś grona słupskich esperantystów. Natomiast omawiane koło esperanckie rozpadło się wiele lat temu. (Fonto, referenco?)